do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Bezpieczne wakacje – podsumowaliśmy pierwszą połowęByło bezpiecznie, ale nie obyło się bez wypadków - minęła pierwsza połowa wakacji na Opolszczyźnie. Na konferencji prasowej wojewody opolskiego oraz opolskiej policji i straży pożarnej, podsumowano pierwszą połowę wakacji.

- Kąpieliska, przejazdy kolejowe, obozy harcerskie, niebezpieczne zjawiska pogodowe i pokusa zażywania niebezpiecznych substancji odurzających. Jest wiele zagrożeń. Jako wojewoda i człowiek odpowiedzialny za bezpieczeństwo w regionie, na każdej płaszczyźnie podejmuję wszelkie profilaktyczne działania ostrzegawcze. Kiedy trzeba, oczywiście pojawia się szybka i skuteczna reakcja – mówił podczas konferencji wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wojewoda zwrócił również uwagę na efekty programu pn. „Pomyśl zanim Spróbujesz”, którego jest twórcą. – Dzieci i młodzież jest bardziej świadoma złego wpływu na zdrowie i życie wszelkich używek. Jednak to nie oznacza, że problemu nie ma. Wakacje to czas pełen pułapek – podkreślał.


Podinspektor Bogdan Piotrowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przybliżał powody utonięć na opolskich akwenach. Mowa o kąpielisku Balaton w Dobrzeniu Wielkim i o stawie w Biestrzynniku. - W jednym przypadku mogę wstępnie powiedzieć, że skok do wody na głowę skutkował uszkodzeniem kręgów szyjnych i doprowadził do zgonu. W drugiej sytuacji 67-letni mężczyzna postanowił przepłynąć akwen o długości 100 metrów w Biestrzynniku. Niestety, on zasłabł 30 metrów od brzegu. 37-minutowy pobyt pod wodą doprowadził do zgonu. Brawura i lekkomyślność – komentował.

Młodszy brygadier Wojciech Nawara, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu podsumował kontrole obozowisk.
– Skontrolowano wszystkie sześć opolskich obozowisk. A przed ich rozpoczęciem prowadziliśmy też pogadanki, które miały na celu określenie sposobu postępowania w przypadku pojawienia się zagrożenia. Poza tym wprowadziliśmy w województwie zasadę wedle której po ogłoszeniu zagrożenia drugiego lub trzeciego stopnia od silnych wiatrów, ulew czy burz każdorazowo zastęp państwowej lub Ochotniczej Straży Pożarnej będzie kierowany na obozowiska. Ich zadaniem będzie sprawdzenie zabezpieczenia i zachowania uczestników – mówił.


Mundurowi dodali, że w czasie wakacji na tę chwile w ruchu drogowym doszło do 95 wypadków, w których zginęło 8 osób.

Wojewoda opolski zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. – Choć na tę chwilę, w czasie ostatnich kilku tygodni, doszło do jednego nieszczęśliwego wypadku na przejeździe, problem niewłaściwego zachowania się kierowców na rogatkach, to prawdziwy problem – zaznacza.

Dodajmy, że dziś przy ul. Częstochowskiej w Opolu z inicjatywy PKP PLK S.A. odbyła się akcja informacyjna pn. „Bezpieczne piątki”. Ponadto, od wielu tygodni wszystkie niestrzeżone przejazdy kolejowe zabezpieczone są w specjalne żółte naklejki z informacją o numerze przejazdu i numerem alarmowym, pod który kierowcy mogą dzwonić w razie zagrożenia.

 


Galeria


  • Bezpieczne wakacje – podsumowaliśmy pierwszą połowę
  • Bezpieczne wakacje – podsumowaliśmy pierwszą połowę
  • Bezpieczne wakacje – podsumowaliśmy pierwszą połowę
  • Bezpieczne wakacje – podsumowaliśmy pierwszą połowę
  • Bezpieczne wakacje – podsumowaliśmy pierwszą połowę

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 588
data aktualizacji: 2018-08-03 16:21:58
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone