do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Cyfrowe recepty już od stycznia 2020 r.Recepta na sms? To możliwe , dzięki nowym rozwiązaniom Ministerstwa Zdrowia. Ułatwieniem jest także Internetowe Konto Pacjenta.

- Elektroniczny odpowiednik papierowej recepty ma ułatwić przepływ informacji o lekach, receptach i działaniach lekarzy. Obowiązek, aby każda apteka realizowała e-recepty, wszedł w życie od 1 stycznia 2019 r. – informował w Opolu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który 31 maja spotkał się z lekarzami i pracodawcami Opolszczyzny. - Elektroniczne recepty będzie można realizować częściowo, każdy lek będzie można wykupywać w innej aptece i w różnym czasie, a ponadto system będzie stanowił cenne źródło informacji dla lekarzy. Lekarz będzie mógł za zgodą pacjent uzyskać dostęp do informacji zawartych na jego temat w systemie i stwierdzić, czy pacjent nie otrzymał danego leku wcześniej – podkreślał.

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska zwróciła uwagę na czytelność e-recept. Często zdarza się, że farmaceuta odsyła pacjenta, ponieważ recepta jest niekompletnie wypisana przez lekarza albo są problemy z odczytem lekarskiego pisma. Dzięki e-receptom takich sytuacji już nie będzie. E-recepta jest uwieńczeniem procesu elektronizacji polskiej służby zdrowia – mówiła.

Podczas spotkania z lekarzami oraz pracodawcami, zaprezentowane zostały również możliwości IKP czyli Internetowego Konta Pacjenta.

Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób pacjent może uzyskać informacje o swoich danych medycznych. Dzięki IKP w jednym miejscu znajdują się: informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla pacjenta bliskich oraz informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych pacjentowi świadczeń w ramach NFZ. IKP łączy się również z wystawianiem recept, gdyż  aplikacja umożliwia m.in. otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza.

Ponadto, aplikacja udostępnia informacje na temat wykazu placówek medycznych w danym regionie.

Robert Bryk, dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – podkreślał podczas spotkania, że cyfryzacja danych jest nieuchronna. –Korzystamy z e-zwolnień oraz e-recept, rozpoczynamy także wdrażanie e-skierowań – podsumował.

Przypomnijmy, że e-recepty będą obowiązkowe od 1 stycznia 2020 r., zaś konto IKP można utworzyć wypełniając formularz na stronie: pacjent.gov.pl


Galeria


  • Cyfrowe recepty już od stycznia 2020 r
  • Cyfrowe recepty już od stycznia 2020 r
  • Cyfrowe recepty już od stycznia 2020 r
  • Cyfrowe recepty już od stycznia 2020 r

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 556
data aktualizacji: 2019-06-03 09:46:05
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone