do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Elektroniczne zwolnienia lekarskie dotrą natychmiast do pracodawcyOd 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. e-ZLA jest szybsza i ekonomiczna – zauważa resort rodziny pracy i polityki społecznej.

Będą szybsze a ich wdrożenie wpłynie korzystnie na pracę lekarzy i czas pacjentów – elektroniczne zwolnienia lekarskie, w skrócie e-ZLA, bo o nich mowa wkraczają na stałe do polskich przychodni zdrowia i szpitali już od 1 grudnia. Po niemal trzech latach od kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych otworzył lekarzom możliwość wystawienia elektronicznej formy zwolnienia lekarskiego, forma ta będzie podstawowa i obowiązkowa w dokumentowaniu niezdolności danego pracownika do wykonywania pracy.

O tym jak działa system e-ZLA rozmawiano w ubiegłym tygodniu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim z pracownikami placówek medycznych, lekarzami oraz przedsiębiorcami. Mariusz Kubzdyla, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podkreślał, że wdrożenie na stałe nowego systemu wystawiania zwolnień lekarskich to duży krok cywilizacyjny w naszym kraju. Od stycznia 2016 r. wystawiono 7,37 mln takich zwolnień. W październiku br. w województwie opolskim e-ZLA stanowiły niemal 41 procent wszystkich zwolnień, a to plasuje nasz region na 11 pozycji w całym kraju. Dotąd zakłady opieki zdrowotnej korzystały najczęściej z elektronicznej formy w województwie zachodniopomorskim. - Zwolnienia elektroniczne są skazane na sukces, to ułatwienie pracy. Jestem przekonany, że spełnią one oczekiwania ministerstwa, pacjentów oraz lekarzy – komentuje wojewoda opolski Adrian Czubak.

Jak zapowiada minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, 1 grudnia 2018 r. jest ostateczną datą wdrożenia we wszystkich polskich przychodniach e-ZLA. Termin ten był już przedłużany na wniosek zgłaszany przez środowiska lekarskie. Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które niosła ze sobą nowość w dotychczasowym systemie, ZUS nawiązał kontakt z ponad 20,8 tys. placówek medycznych i uczelni medycznych w celu promocji
e-ZLA i szkoleń. Zawarto ponad 1,6 tys. porozumień z placówkami medycznymi i przeprowadzono niemal 35 tys. szkoleń dla lekarzy i placówek medycznych oraz 346 dla asystentów medycznych. O nowym systemie informowani byli również pracodawcy.

W październiku br. została zawarta umowa pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia na przekazanie kwoty 50 mln złotych na zakup sprzętu urządzeń informatycznych i oprogramowania wykorzystywanego do e-ZLA oraz na szkolenia dla pracowników. Z kwoty ogólnej Opolszczyzna otrzymała milion 351 tysięcy złotych. Dyrektor opolskiego oddziału NFZ zapowiada, że pieniądze te zostaną przekazane tym 190 podmiotom leczniczym, które posiadają umowę z NFZ. Do 15 grudnia br. podmioty te mają czas na złożenie wniosku do NFZ.

 

Foto. Pixabay

 


Galeria


  • Elektroniczne zwolnienia lekarskie dotrą natychmiast do pracodawcy

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 364
data aktualizacji: 2018-11-22 08:21:36
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone