do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Od 20 stycznia 2020 r. w Oddziale Paszportów będzie funkcjonował System Kolejkowy - zobacz więcej

Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnegoPrezydent RP Andrzej Duda, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda 11 maja br. zainaugurowali kampanię społeczno-informacyjną "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.

Wybór, czy pracować dalej, czy przejść na emeryturę w obniżonym wieku, to spełnienie obietnic PiS. W ocenie Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podniesienie przez poprzedni rząd wieku emerytalnego "było największym uderzeniem w roczniki powojennego wyżu demograficznego, ucieczką przed koniecznością wypłaty tym licznym rocznikom świadczeń emerytalnych, to reforma która uderzyła zwłaszcza w kobiety, ponieważ ich wiek emerytalny podniosła o siedem lat, a wiek mężczyzn o dwa lata”.

Kampania będzie trwała do połowy czerwca. Jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta RP oraz NSZZ "Solidarność". W jej ramach zaplanowano spotkania w każdym województwie, podczas których przedstawione zostaną główne założenia zmian, zasady emerytalne oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń.

 

W województwie opolskim spotkanie zaplanowano na 1 czerwca 2017 r., w siedzibie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Opolu.

 

Ważnym partnerem będzie ZUS, gdzie są tworzone warunki do sprawdzenia, jaka będzie wysokość świadczenia emerytalnego przy przejściu na emeryturę po osiągnieciu wymaganego wieku, a jaka byłaby, podczas pracy dłużej. Pomogą w tym doradcy emerytalni, którzy będą dostępni w każdym Oddziale ZUS od 1 lipca 2017 r. oraz specjalny kalkulator dostępny online na stronie internetowej http://www.zus.pl/ .

 

7 ZASAD EMERYTALNYCH

 

 1. 1.    Moja emerytura - mój wybór

Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

 

 1. 2.    Emerytura to prawo, a nie obowiązek

Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć  decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z:

 • oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych,
 • oceną stanu zdrowia,
 • sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy,
 • planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

 

 1. 3.    Sprawdź zanim wybierzesz

Decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, ale aby go świadomie dokonać pomocne są dokładne kalkulacje. Powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji  o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

 

 1. 4.    Emerytura – wybieram świadomie

Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie  w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.

 

 1. 5.    Bezpieczna praca do emerytury

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

 

 1. 6.    Emerytura zabezpieczona finansowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Dobra sytuacja na rynku pracy spowodowała, że rynek pracodawcy zmienia się w rynek pracownika. Pracodawcom zależy na utrzymaniu wartościowych i doświadczonych pracowników, poprawiają się także warunki pracy. Wiele osób, które mogą lub będą mogły przejść na emeryturę będzie to skłaniało do kontynuowania pracy.

  

 1. 7.    Polityka rodzinna wzmacnia emerytury

Na stabilność finansową systemu emerytalnego wpływ ma polityka rodzinna, której celem jest zwiększenie liczby narodzin, jakości wychowywania i kształcenia dzieci. Dzisiejsze wsparcie polityki prorodzinnej będzie miało wpływ na system emerytalny i w dłuższej perspektywie oznaczać będzie większe możliwości skierowania dodatkowych środków dla emerytów i rencistów.


Galeria


 • Godny Wybór Przywrócenie wieku emerytalnego

autor: Kozakiewicz Natalia, ilość wyświetleń: 2516
data aktualizacji: 2017-05-25 09:08:50
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone