do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

HIV/AIDS - leczenieTerapia antyretrowirusowa (ARV) - zasady kwalifikacji

Decyzję o rozpoczęciu leczenia antyretrowirusowego podejmuje lekarz klinicysta (w oparciu o aktualne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS). Rozpatruje on każdy przypadek w sposób indywidualny, uwzględniając stan kliniczny pacjenta.

Leczenie ARV rozpoczyna się po uzyskaniu świadomej, pisemnej zgody pacjenta (w imieniu dziecka do 18 roku życia zgodę podpisują rodzice lub opiekunowie prawni).

Zgodnie z założeniami Programu leczenia ARV pacjent ma prawo wyboru ośrodka/placówki medycznej, (wykaz ośrodków referencyjnych w załączeniu), realizatora programu na terenie całej Polski. Może również zmieniać ośrodek prowadzący w trakcie trwania terapii ARV na inny (migracje pacjentów związane z ich życiem osobistym i zawodowym).

Rozpowszechnienie terapii antyretrowirusowej przyczyniło się do spadku śmiertelności osób chorych na AIDS. Dodatkowym pozytywnym efektem leczenia ARV jest zmniejszenie zapadalności na gruźlicę, która u osób zakażonych HIV i chorych na AIDS występuje jako zakażenie oportunistyczne. Zmniejszyły się także liczba zakażeń spowodowanych niską odpornością i liczba zachorowań na nowotworowy związane z AIDS.

Program zdrowotny

W Polsce od 2001 r. w ramach programu zdrowotnego - Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV, prowadzone jest zintegrowane leczenie ARV - link do strony o programie.
autor: Mamczur Ewa, ilość wyświetleń: 907
data aktualizacji: 2017-04-12 07:36:01
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone