do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Od 20 stycznia 2020 r. w Oddziale Paszportów będzie funkcjonował System Kolejkowy - zobacz więcej

Integrujemy się! Półkolonie 2019 z FAMIPółkolonie integracyjne dla dzieci cudzoziemskich i polskich to efekt realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Opolskim projektu pn. „Razem dla integracji” współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. W 2019 r. półkolonie organizowane są już po raz drugi!

Pomysł półkolonii integracyjnych dla dzieci cudzoziemskich i polskich w 2018 r. cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W 2018 r. uczestniczyło w nich 68 dzieci, teraz 84. Półkolonie są  bezpłatne, dofinansowane z FAMI. Tą formę integracji dzieci chcieliśmy powtórzyć w 2019 roku, gdyż wszystkie dzieci bawiły się wspaniale i nikt nie chciał aby półkolonie się zakończyły.

W dniach od 24 do 28 czerwca organizujemy wraz z Towarzystwem Alternatywnego Kształcenia (ul. Barlickiego 5) aż 6 półkolonii integracyjnych dla 84 dzieci. Połowa dzieci to dzieci cudzoziemskie (w zdecydowanej większości z Ukrainy), a połowa to polskie z klas I-IV szkół podstawowych. Dzieci przez pięć dni integrują się, a przy okazji uczą nowych rzeczy w 6 grupach tematycznych:

 • Robotyka i klocki Lego, podczas których dzieci samodzielnie budują i programują roboty z aplikacją Scratch
 • Animacje poklatkowe – warsztaty animacji ze zwierzętami w roli głównej
 • Ceramika – wykonanie i szkliwienie własnoręcznie wykonanych ozdób
 • Teatr – przełamywanie językowych barier komunikacyjnych w oparciu o pantomimę, tworzenie wielokulturowego przedstawienia
 • Sztuka – malowanie roślinami, sznurkami, tworzenie komiksów, grafika z owoców i warzyw, przygotowanie kapsuły czasów dla przyszłych pokoleń
 • Sensoplastyka – zabawy na 7 zmysłów: tworzenie własnych farb, instrumentów, perfum, posiłków, zabawy w żonglerkę i cyrk.

W ramach półkolonii dla dzieci zorganizowano liczne atrakcje i bardzo bogaty program. Każdego dnia przez 8 godzin dzieci integrują się poprzez wspaniałą zabawę, wspólne projektowanie nowych rzeczy, tworzenie filmów, przedstawienia. Półkoloniom towarzyszy bardzo miła atmosfera. Każdego dnia dzieci mają zapewnione śniadanie, obiad i przekąski, nieograniczony dostęp do wody. Zwieńczeniem półkolonii będzie ostatni dzień, kiedy to wszystkie grupy będą miały możliwość uroczystego zaprezentowania swojej pracy w Bierkowicach. Różne języki nie stanowią bariery.

 

Poprzez półkolonie dzieci cudzoziemskie mają możliwość poznania wartości, kultury, historii polskiej, poznają miasto Opole, natomiast dzieci polskie mają możliwość poznania różnorodności narodowej, kultury cudzoziemców, a także nawiązania przyjaźni. Zadania takie jak półkolonie czy poprzednio realizowane eventy integracyjne - wycieczki po Polsce, przyspieszają proces integracji dzieci cudzoziemskich w regionie, budują poczucie przynależności do grupy.

 

Razem w ramach realizowanego projektu wsparcie otrzymało 152 dzieci w ramach organizowanych 10 półkolonii.

 

 

https://www.opole.uw.gov.pl/pliki/logo_eu.jpg

Bezpieczna przystań

Projekt nr 6/8-2017/OG-FAMI pn.: "Razem dla integracji"  współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.


Galeria


 • Integrujemy się Półkolonie 2019 z FAMI
 • Integrujemy się Półkolonie 2019 z FAMI
 • Integrujemy się Półkolonie 2019 z FAMI
 • Integrujemy się Półkolonie 2019 z FAMI
 • Integrujemy się Półkolonie 2019 z FAMI

autor: Pierzga Radosław, ilość wyświetleń: 711
data aktualizacji: 2019-06-28 09:02:15
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone