do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za namiJak będzie wyglądała nauka w szkołach po reformie edukacji? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy w powiecie opolskim oraz krapkowickim w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-promocyjnej Dobra Szkoła.

Przyszłość liceum dla dorosłych w nowym systemie edukacji; dofinansowanie do podręczników dla uczniów jak i wizja stabilnego zatrudnienia nauczycieli – to główne tematy, które poruszono podczas spotkań z dyrektorami szkół, nauczycielami oraz rodzicami uczniów w powiecie opolskim oraz krapkowickim.

To kolejne spotkanie na mapie kampanii Dobra Szkoła w województwie opolskim. Dotąd – wspólnie z przedstawicielami Kuratora Oświaty w Opolu, odbyliśmy już osiemnaście spotkań m.in. w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, prudnickim czy namysłowskim.

Ostatnie spotkania w powiecie opolskim oraz krapkowickim pozwoliły na podsumowanie dotychczasowych dyskusji. - Przebieg tych spotkań w poszczególnych miejscowościach był różny - mówi Jerzy Naszkiewicz, dyrektor gabinetu wojewody opolskiego. - Są takie powiaty w których wszystkie grupy do których kierujemy nasze informacje, są zadowolone, czyli nauczyciele, dyrektorzy i rodzice. Tak było np. w Kędzierzynie-Koźlu i Namysłowie, wszyscy przyjęli reformę może nie entuzjastycznie, ale z dowierzaniem, że będzie dobrze. Zdarza się też tak, że na spotkania przychodzi grupa osób niezadowolonych ze zmian – dodaje.

Najczęściej poruszaną kwestią przez nauczycieli jest widmo rzekomych zwolnień po wprowadzeniu reformy. Niektórzy wyliczają, że pracę straci spora część grona pedagogicznego. – Na tę chwilę takie argumenty nie są niczym poparte, czego przykładem jest chociażby ostatnia wizyta minister edukacji Anny Zalewskiej w Częstochowie, gdzie samorząd podnosił że pracę straci 200 nauczycieli. Jak się okazało pracę zyska 39 nowych nauczycieli, zaś zwolnień żadnych nie będzie – komentuje Jerzy Naszkiewicz.

Te argumenty nie trafiają jednak do grupki nauczycieli, którzy na spotkaniu w Opolu nie kryli swojego niezadowolenia z reformy edukacji. Pytania, które zadawali nie dotyczyły kompetencji wojewody czy kuratora oświaty, a organu prowadzącego.

Piotr Pakosz, wiceprzewodniczący MOZ Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność”, który był obecny na spotkaniu w Krapkowicach publicznie podkreślał, że wprowadzenie do szkół zmian nie jest nagłą rewolucją. – Ponadto, już 2 tygodnie po tym gdy Pani Anna Zalewska została powołana na funkcję ministra edukacji, minister spotkała się z nami właśnie w celu porozmawiania na temat reformy i przyszłości nauczycieli. Do tej pory odbyło się już takich pięć spotkań. Wcześniej takich rozmów z poprzednim ministrem nigdy nie było. To nie jest prawa, że obecny rząd nie konsultował zmian – wyjaśniał.

Kolejne spotkanie ws. reformy oświaty odbędą się 13 grudnia w Nysie oraz 14 grudnia w Brzegu. Szczegółowy harmonogram na stronie internetowej: https://dobraszkola.opole.uw.gov.pl/


Galeria


  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami
  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami
  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami
  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami
  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami
  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami
  • Kolejne spotkania w ramach Dobrej Szkoły za nami

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 767
data aktualizacji: 2016-12-12 15:44:03
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone