do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Komunikat dot. wypalania trawJuż od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, celowym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Z informacji straży pożarnej wynika, że 70 proc.  wszystkich pożarów traw to celowe podpalenia. Często bardzo szybko wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niemal co roku giną w nich ludzie. Ofiarą ognia padają też żyjące dziko zwierzęta takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa.

Wypalanie traw jest surowo zabronione. Oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, dotkliwe kary finansowe nakładane są także przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania traw wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe.

Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności obszarowych. W skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności obszarowych za dany rok.


Galeria


  • Komunikat dot wypalania traw

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1435
data aktualizacji: 2014-02-24 14:03:51
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone