do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Mamy nowy Pomnik Historii! Ozimski most doceniony przez Prezydenta RPŻelazny most wiszący w Ozimku - jeden z najstarszych tego typu w Europie kontynentalnej, od dziś figuruje w rejestrze Pomników Historii! Prezydent RP Andrzej Duda wpisał ten XIX wieczny obiekt na wyjątkową listę zabytków, których dotąd na Opolszczyźnie było zaledwie trzy. - Zwrócono uwagę, że to symbol zmian przemysłowych w Europie - komentuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski która była świadkiem historycznego momentu.

Obok Góry św. Anny, Nysy i Paczkowa, Ozimek już dziś może pochwalić się wyjątkowym obiektem, który właśnie dziś po godzinie 14.00 Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na elitarną listę Pomników Historii.

Wiszący most żelazny w Ozimku zostanie dziś wpisany na listę Pomników Historii. Zabytkowy most dla ruchu pieszego na rzece Mała Panew w Ozimku w województwie opolskim został wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym.

W uroczystościach wpisania nowego obiektu na listę Pomników Historii w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, udział wzięła Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, która po spotkaniu podkreśliła, że prezydent Duda podkreślił unikatowość mostu w Ozimku. - Musimy więc cieszyć się, skoro mamy obiekt niezwykły i niepowtarzalny na skalę europejską. Zwrócono uwagę, że to symbol zmian przemysłowych w Europie. Na uroczystościach poświęcono też prezentację naszemu mostowi. Cała Polska mogła zatem dowiedzieć się o cudzie techniki z Ozimka – komentuje.

Na liście Pomników Historii są już cztery opolskie obiekty. Wicewojewoda Porowska zdradza, że trwają starania o dołączenie do tej grupy drewnianego kościoła w Oleśnie i zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Docelowo na liście będzie 100 obiektów.

A już w najbliższy czwartek 16 marca wicewojewoda opolski oraz władze gminy Ozimek, przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi, zapraszają do wzięcia udziału w symbolicznych uroczystościach na cześć nowego Pomnika Historii. – Zachęcam do wzięcia udziału w spotkaniu, razem uczcijmy sukces na żelazny moście w Ozimku – przekonuje Violetta Porowska.

15 marca 2017 r. do listy Pomników Historii dołączyło w sumie 10 obiektów.


Galeria


  • Mamy nowy Pomnik Historii Ozimski most doceniony przez Prezydenta RP
  • Mamy nowy Pomnik Historii Ozimski most doceniony przez Prezydenta RP
  • Mamy nowy Pomnik Historii Ozimski most doceniony przez Prezydenta RP
  • Mamy nowy Pomnik Historii Ozimski most doceniony przez Prezydenta RP
  • Mamy nowy Pomnik Historii Ozimski most doceniony przez Prezydenta RP

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 644
data aktualizacji: 2017-03-16 10:13:44
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone