do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Na Górze św.Anny może powstać radar meteo.Wojewoda opolski wraz z dyrekcją IMGW - PIB , podjął decyzję o zmianie specustawy  w zakresie dopisania do budowli hydrotechnicznej radaru meteorologicznego i dopisania dodatkowego inwestora – IMGW-PIB. Dokument został już zaakceptowany przez prezydenta RP, a to daje zielone światło na budowę radaru na Opolszczyźnie. 

Po roku współpracy pomiędzy Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, a Opolskim Urzędem Wojewódzkim w sprawie przystąpienia do możliwości realizacji inwestycji budowy radaru meteorologicznego na Górze św. Anny, po dokładnej analizie aktualnego stanu prawnego i wzięcie pod uwagę wszelkich wariantów realizacji budowy (zgodnie z obowiązującym planem) stwierdzono, że realizacja tej budowy – na podstawie prawa budowlanego- mogłaby się przeciągnąć w czasie przez następne kilka lat lub też nie doszłaby do skutku. Mogłoby to być podyktowane m.in. brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy wszelkimi uwarunkowaniami środowiskowymi. Biorąc pod uwagę, że budowa radaru to zadanie priorytetowe, które było już odkładane w czasie w poprzednich latach, Wojewoda opolski wraz z dyrekcją IMGW-PIB, podjął decyzję o zmianie specustawy (tj. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych) w zakresie dopisania do budowli hydrotechnicznej radaru meteorologicznego i dopisania dodatkowego inwestora – IMGW-PIB.

Dzięki ogromnej pomocy posłów PiS, na czele z Panią poseł Katarzyną Czocharą, udało się w ramach inicjatywy poselskiej, zmienić specustawę w ww. zakresie. Po zatwierdzeniu na poziomie parlamentarnym, ustawa trafiła do kancelarii Prezydenta RP , która została podpisana przez Prezydenta 6 lipca br. Gest ten otwiera możliwości podjęcia dalszych działań inwestycyjnych.
W szczególności podjęcia dot. wykonawstwa i finansowania, gdyż do momentu braku podstaw prawnych obie sprawy musiały zostać zawieszone. Teraz te obie kwestie są na etapie uzgadniania, wstępnie możemy założyć o szczegółach będziemy mogli mówić w III kwartale br.

 

Na zdjęciu wojewoda opolski Adrian Czubak (pierwszy po prawej) oraz dr hab. inż. Tomasz Walczykiewicz,  prof. ndzw.  oraz dr inż.  Przemysław Łagodzki, z  którymi wojewoda spotkał się 14 lipca br. w Opolu.

 

 


Galeria


  • Na Górze śwAnny może powstać radar meteo
  • Na Górze śwAnny może powstać radar meteo

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 656
data aktualizacji: 2017-07-17 12:58:27
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone