do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Nadchodzi fala upałów. Będą większe kontroleNawet do 33 stopni Celsjusza może wzrosnąć temperatura w najbliższych dniach w woj. opolskim. IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia przed upałami dla 11 regionów. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego OUW już pracuje nad przygotowaniem zaleceń postępowania ochrony przed wysoką temperaturą.

Wydanie ostrzeżenia drugiego stopnia dla Opolszczyzny oznacza, przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. – Fala upałów obejmie cały nasz region, nawet do 33 stopni Celsjusza – informował na dzisiejszym (10 czerwca) posiedzeniu WZZK ze służbami Henryk Ferster, dyrektor WBiZK. – W najbliższy wtorek prognozuje się gwałtowne burze, opady deszczu oraz grad – dodał.

Na posiedzeniu, w którym udział wzięli przedstawiciele policji, straży pożarnej, sanepidu, Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu oraz dyrektor generalny OUW. Dyrektor Ferster zaapelował do służb o wdrożenie wzmożonych kontroli miejsc, w których – podczas upałów -  mogą przebywać mieszkańcy regionu. Mowa m.in. o kąpieliska i basenach. Jak informuje kierownictwo opolskiego Sanepidu, na Opolszczyźnie funkcjonuje łącznie 33 pływalnie i 12 kąpielisk. – Pierwsze kąpieliska zostaną uruchomione już od 15 czerwca – zauważa dyrektor Anna Matejuk, która zapowiedziała również większe kontrole na targowiskach i bazarach, gdzie sprzedawana jest żywność.

Policja zapowiedziała częstsze patrole miejsc wypoczynku, także tych, które oficjalnie nie zostały jeszcze otwarte. Są to więc m.in. jeziora i akweny wodne jak zalewy i przystanie wodne.

Podczas spotkania poruszono także kwestie zbyt wysokiej temperatury w miejscach pracy oraz dostępu do wody pitnej. Zgodnie z kodeksem pracy, pracą w szczególnie uciążliwych warunkach nazwiemy: wykonywaną na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25 stopni C; wykonywaną w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28 stopni C.

W najbliższy piątek tj. 14 czerwca w OUW odbędzie się kolejne posiedzenie WZZK z m.in. opolskim WOPR.

 

 


Galeria


  • Nadchodzi fala upałów Będą większe kontrole

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 603
data aktualizacji: 2019-06-10 11:31:37
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone