do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Nagrody w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj. opolskiegoNagrody w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego wręczono w środę w Sali Orła Białego podczas konferencji „Przestrzeń publiczna województwa opolskiego – aspekty społeczne, gospodarcze i rynku pracy”. W konferencji uczestniczył wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

W konkursie – organizowanym od 2008 roku -  mogły wystartować realizacje związane z zagospodarowaniem parków, terenów rekreacyjnych, modernizacją obiektów drogowych i placów, adaptacją budynków użyteczności publicznej oraz kompleksów sportowych.  Do tegorocznej edycji zgłoszono 25 propozycji, z których - po przeprowadzonych wizjach lokalnych - wyłoniono 13 projektów.

Nagrodę główną przyznano gminie Kluczbork za wzorowe przeprowadzenie rewaloryzacji zróżnicowanej funkcjonalnie przestrzeni publicznej o istotnym znaczeniu dla społeczności miasta (Rynek i Park Miejski), poprawiającej zdecydowanie warunki życia w mieście oraz atrakcyjność miasta w regionie. Wyróżnienie specjalne otrzymała gmina Opole za konsekwentną realizację polityki miasta w zakresie odbudowy i rozbudowy terenów zieleni publicznej w oparciu o tereny doliny Odry.

Przyznano także trzy wyróżnienia: dla gminy Krapkowice, za podniesienie jakości i funkcjonalności placu w centrum małej miejscowości; gminy Strzeleczki, za udaną rewaloryzację Rynku i dla gminy Niemodlin za wykonanie istotnego etapu rewitalizacji przestrzeni komunikacyjnych w zdegradowanym obszarze zabytkowego śródmieścia. W konkursie głosowali również internauci, którzy swoje wyróżnienie przyznali gminie Nysa za rewitalizację fortecznej wieży ciśnień.

Wpływ przestrzeni publicznej na kontakty społeczne podkreślił podczas konferencji  prof. Tomasz Ossowicz z Politechniki Wrocławskiej. „Dobrze zaaranżowana i utrzymana przestrzeń publiczna odpowiada za kontakty społeczne, bo to w niej ludzi poznają się, utrzymują relacje” - ocenił. Dodał, że  dobre zorganizowanie przestrzeni publicznej ma też znaczenie gospodarcze, bo m.in. podnosi rangę miasta, a przebywające w niej potoki ludzi przyciągają biznes.


Galeria


  • Nagrody w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj opolskiego
  • Nagrody w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj opolskiego

autor: Szopiński Jacek, ilość wyświetleń: 2236
data aktualizacji: 2013-11-21 09:18:59
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone