do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Nie odwracaj wzroku od bezdomnościJak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ubiegłym roku w Polsce odnotowano 111 ofiar mrozu. Szczególnie narażone są osoby bezdomne.

Każdego roku schroniska dla bezdomnych oraz placówki udzielające schronienia  przyjmują coraz więcej potrzebujących. W województwie opolskim jest ich łącznie 20. To m.in. Koło Brzeskie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Pępicach oraz Stowarzyszenie MONAR – schronisko dla bezdomnych MARKOT w Kędzierzynie-Koźlu, Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym w Opolu. W regionie nie brakuje również stołówek i punktów dożywiania. Te znajdziemy w powiecie: kędzierzyńsko-kozielskim, brzeskim, kluczborskim, namysłowskim, nyskim, prudnickim, strzeleckim oraz w opolskim, jak i w stolicy regionu. Dostępność placówek może jednak nie wystarczyć w niesieniu pomocy bezdomnym, którzy nierzadko nie wiedzą gdzie szukać właściwej pomocy. Nie bądźmy obojętni, reagujmy jeśli zauważymy kogoś potrzebującego. Zawiadamiajmy odpowiednie służby. Może to być policja czy straż miejska, ośrodek pomocy społecznej. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. – Zbliżająca się zima to sprawdzian dla każdego. Nie odwracajmy wzroku od zjawiska bezdomności. Jeden telefon do służb kosztuje nas zaledwie parę chwil. Obojętność zaś może kosztować bezdomnego życie – apeluje wojewoda opolski.

Pomocnymi informacjami dysponują wszystkie urzędy wojewódzkie i urzędy gminne. We wszystkich województwach działają Centra Zarządzania Kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. Pod bezpłatnym numerem telefonu: 800 163 136 pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego udzielają wszelkich informacji na temat placówek pomocy w regionie oraz na temat pomocy rzeczowej, finansowej, medycznej na rzecz bezdomnych. Spis placówek na Opolszczyźnie znajduje się także na stronie internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce "Komunikaty WCZK".

 

Fot.Pixabay

 

 

 


Galeria


  • Nie odwracaj wzroku od bezdomności

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 346
data aktualizacji: 2018-11-23 13:00:32
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone