do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony


Nie złap się "na wnuczka"Wojewoda Opolski ostrzega przed oszustwami „metodą na wnuczka"

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców województwa, w związku z otrzymanymi
sygnałami o kolejnych próbach wyłudzenia pieniędzy dokonywanych tzw. „metodą na wnuczka” (na policjanta) Wojewoda Opolski apeluje do wszystkich osób, szczególnie do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o czujność i rozsądek, a do seniorów
o zachowanie ostrożności podczas rozmów telefonicznych oraz w kontaktach
z nieznajomymi.

Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Schemat działania sprawców przestępstw metodą na wnuczka/policjanta

 1. Oszuści dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.
 2. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.
 3. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
 4. Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

W przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

 • Poinformować o takiej sytuacji Policję dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112
  i przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od wnuczka nie był próbą oszustwa
 • Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej
  z rodziną, w celu uzyskania pewności, że osoba, która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje
 • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego
 • Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, zakończ słowami: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”
 • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel
 • Sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę, jeżeli rozmówca proponuje, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 997 lub 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon
 • Pamiętać by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania! W kontakcie
  z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów, jakimi oszuści poruszają się

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będą przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

 • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
 • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
autor: Żukowski Marcin, ilość wyświetleń: 366
data aktualizacji: 2017-08-10 13:36:31Opolski Urząd Wojewódzki - dane kontaktowe

telefony
Inicjatywa Obywatel 22 250 01 31
Biuro Obsługi Klienta (77) 452 41 25
Oddział Paszportów (77) 441 15 40
Fax (77) 452 47 05
godziny pracy
Główny Gmach pn - pt 7.30 - 15.30
Kancelaria Ogólna pn - pt 7.00 – 15.30, pok. 57
Oddział Paszportów pn 7.45 - 16.30, wt - pt 7.45 - 15.00
Kasa Urzędu pn - pt 9.00 - 14.00

media społecznościowe:
informacje na bieżąco (newsletter):


Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2016 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone