do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Nowe mieszkania we współpracy z samorządamiMieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus będą pełnowartościowymi inwestycjami – zapowiedział dziś Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podczas wizyty na Opolszczyźnie. Poza Opolem, minister oraz wojewoda opolski wzięli udział w warsztatach szkoleniowych w Pokrzywnej dla członków izby inżynierów budownictwa, nadzoru budowlanego, administracji architektoniczno-budowlanej oraz organów samorządowych organizowanych przez Opolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, przy wsparciu merytorycznym wojewody opolskiego i opolskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Warsztaty odbyły się w ramach konsultacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz innych inicjatyw legislacyjnych MIiB.

11 września weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Przy znacznym udziale KZN poszczególne gminy łatwiej będą mogły angażować się w realizację programu „Mieszkanie Plus”, który dalej jest w trakcie pilotażu. Mimo tego oddawane są do użytku pierwsze budynki gotowe do zamieszkania. Natomiast w Nysie już rusza pierwszy, przedwstępny nabór chętnych do uczestniczenia w programie.  

Zgodnie z zapewnieniami MIiB, każdy będzie mógł ubiegać się o mieszkanie oferowane w ramach programu Mieszkanie Plus i to zarówno na wynajem, jak i z opcją dojścia do własności. – W przypadku, gdy liczba zainteresowanych najmem mieszkania w danej lokalizacji jest wyższa niż liczba budowanych mieszkań, stosowane będą kryteria przyjęte przez gminy realizujące inwestycje – wyjaśnia wiceminister Żuchowski.

KZN skupi się na ścisłej współpracy z samorządami. Będzie to lista nieruchomości, które mają potencjał do wykorzystania pod przyszłe budownictwo mieszkaniowe. Wiceminister, podczas spotkania w Pokrzywnej, zwrócił chociażby uwagę na możliwość zawierania spółek celowych, które mogą dokonywać realizacji inwestycji budowlanych. Wojewoda Opolski, Adrian Czubak, zauważa, że ustawę cechuje duża elastyczność. – Jeżeli któreś z nieruchomości wejdzie do KZN, nie będzie również problemu z zamianą nieruchomości – wyjaśnia wojewoda. - Krajowy Zasób Nieruchomości  to nowa państwowa osoba prawna powołana w celu poprawy dostępności mieszkań w Polsce, w szczególności mieszkań na wynajem dla osób nieposiadających zdolności kredytowej – dodaje.

Obszary Zorganizowanego Inwestowania – nowy system planistyczny

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego dotyczy przede wszystkim wprowadzenia nowego instrumentu inwestycyjnego – Obszarów Zorganizowanego Inwestowania. OZI ma stanowić remedium na niedostosowany do dynamiki obecnych procesów inwestycyjnych system planistyczny, w którym z jednej strony obecne są statyczne (podlegające wolnym zmianom) plany miejscowe, z drugiej zaś – decyzje o warunkach zabudowy. OZI w dużym stopniu zlikwiduje obecny dzisiaj dylemat – czekać kilka lat na plan miejscowy, czy inwestować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, która nie gwarantuje pewności uzyskania pozwolenia na budowę. Ponad to omawiano projekt ustawy inwestycyjnej i zmian przygotowywanych w związku z kodeksem urbanistyczno-budowlanym w projektach dotyczących zawodów architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów oraz administracji architektonicznej i budowlanej.

 

Spotkanie w Pokrzywnej, poprzedziła wspólna wizyta ministra i wojewody w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Opole, oraz konferencja prasowa, w której udział wzięli również wicewojewoda opolski, Violetta Porowska oraz opolscy parlamentarzyści: poseł Katarzyna Czochara i poseł Antoni Duda.

 

 

 

 

 


Galeria


  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 489
data aktualizacji: 2017-10-12 15:09:31
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone