do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony


Nowe mieszkania we współpracy z samorządamiMieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus będą pełnowartościowymi inwestycjami – zapowiedział dziś Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podczas wizyty na Opolszczyźnie. Poza Opolem, minister oraz wojewoda opolski wzięli udział w warsztatach szkoleniowych w Pokrzywnej dla członków izby inżynierów budownictwa, nadzoru budowlanego, administracji architektoniczno-budowlanej oraz organów samorządowych organizowanych przez Opolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, przy wsparciu merytorycznym wojewody opolskiego i opolskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Warsztaty odbyły się w ramach konsultacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz innych inicjatyw legislacyjnych MIiB.

11 września weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Przy znacznym udziale KZN poszczególne gminy łatwiej będą mogły angażować się w realizację programu „Mieszkanie Plus”, który dalej jest w trakcie pilotażu. Mimo tego oddawane są do użytku pierwsze budynki gotowe do zamieszkania. Natomiast w Nysie już rusza pierwszy, przedwstępny nabór chętnych do uczestniczenia w programie.  

Zgodnie z zapewnieniami MIiB, każdy będzie mógł ubiegać się o mieszkanie oferowane w ramach programu Mieszkanie Plus i to zarówno na wynajem, jak i z opcją dojścia do własności. – W przypadku, gdy liczba zainteresowanych najmem mieszkania w danej lokalizacji jest wyższa niż liczba budowanych mieszkań, stosowane będą kryteria przyjęte przez gminy realizujące inwestycje – wyjaśnia wiceminister Żuchowski.

KZN skupi się na ścisłej współpracy z samorządami. Będzie to lista nieruchomości, które mają potencjał do wykorzystania pod przyszłe budownictwo mieszkaniowe. Wiceminister, podczas spotkania w Pokrzywnej, zwrócił chociażby uwagę na możliwość zawierania spółek celowych, które mogą dokonywać realizacji inwestycji budowlanych. Wojewoda Opolski, Adrian Czubak, zauważa, że ustawę cechuje duża elastyczność. – Jeżeli któreś z nieruchomości wejdzie do KZN, nie będzie również problemu z zamianą nieruchomości – wyjaśnia wojewoda. - Krajowy Zasób Nieruchomości  to nowa państwowa osoba prawna powołana w celu poprawy dostępności mieszkań w Polsce, w szczególności mieszkań na wynajem dla osób nieposiadających zdolności kredytowej – dodaje.

Obszary Zorganizowanego Inwestowania – nowy system planistyczny

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego dotyczy przede wszystkim wprowadzenia nowego instrumentu inwestycyjnego – Obszarów Zorganizowanego Inwestowania. OZI ma stanowić remedium na niedostosowany do dynamiki obecnych procesów inwestycyjnych system planistyczny, w którym z jednej strony obecne są statyczne (podlegające wolnym zmianom) plany miejscowe, z drugiej zaś – decyzje o warunkach zabudowy. OZI w dużym stopniu zlikwiduje obecny dzisiaj dylemat – czekać kilka lat na plan miejscowy, czy inwestować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, która nie gwarantuje pewności uzyskania pozwolenia na budowę. Ponad to omawiano projekt ustawy inwestycyjnej i zmian przygotowywanych w związku z kodeksem urbanistyczno-budowlanym w projektach dotyczących zawodów architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów oraz administracji architektonicznej i budowlanej.

 

Spotkanie w Pokrzywnej, poprzedziła wspólna wizyta ministra i wojewody w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Opole, oraz konferencja prasowa, w której udział wzięli również wicewojewoda opolski, Violetta Porowska oraz opolscy parlamentarzyści: poseł Katarzyna Czochara i poseł Antoni Duda.

 

 

 

 

 


Galeria


  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami
  • Nowe mieszkania we współpracy z samorządami

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 422
data aktualizacji: 2017-10-12 15:09:31Opolski Urząd Wojewódzki - dane kontaktowe

telefony
Inicjatywa Obywatel 22 250 01 31
Biuro Obsługi Klienta (77) 452 41 25
Oddział Paszportów (77) 441 15 40
Fax (77) 452 47 05
godziny pracy
Główny Gmach pn - pt 7.30 - 15.30
Kancelaria Ogólna pn - pt 7.00 – 15.30, pok. 57
Oddział Paszportów pn 7.45 - 16.30, wt - pt 7.45 - 15.00
Kasa Urzędu pn - pt 9.00 - 14.00

media społecznościowe:
informacje na bieżąco (newsletter):


Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2016 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone