do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Nowe szanse dla mikroprzedsiębiorstw. Resort planuje zmiany w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych- Nie chcemy nikogo dyskryminować. Zmiany w funkcjonowaniu stref są jednak konieczne – mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, w którym udział wzięli politycy i ekonomiści z całej Europy, przedstawiciele Rządu RP w tym wojewoda opolski Adrian Czubak.

Ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów i warsztatów i aż sześć sesji plenarnych. Uczestnicy z całego świata w tym prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz m.in. prezydenci Gruzji i Macedonii, Giorgim Margewelaszwilim i Gjorge Iwanowem, byli gośćmi tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy.

To największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża ponad 3 tys. gości. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów. Województwo opolskie reprezentował wojewoda opolski Adrian Czubak.

Jedną z ważniejszych dyskusji był panel, w którym udział wziął wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Wicepremier przedstawił konkretne efekty zmian w podejściu do innowacyjnego biznesu i omówił jakie zmiany, zostaną wprowadzone w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce.

Nie tylko dla dużych ryb

Strefy Ekonomiczne dotąd kojarzone były głównie z dużymi inwestorami zagranicznymi. Wicepremier Morawiecki na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy zaznaczył,  że wkrótce tendencja ta zmieni swój kierunek. – Nie chcemy nikogo dyskryminować, w tym przypadku inwestorów zagranicznych, ale tak dopasowujemy kryteria aby małe i średnie firmy a nawet mikro firmy, żeby miały większą skłonność do inwestowania w całym kraju, bo rzeczywiście jest to nadal taka „pięta achillesowa” naszego modelu inwestowania gospodarczego – mówił.

Tworząc zmiany w zakresie inwestowania gospodarczego, ministerstwo dokonało analizy obsługi przedsiębiorców i inwestorów. Analiza wskazała, że jeden z procesów dość ważnych, a jednocześnie nie do końca poprawiający jakość obsługi inwestora jest obowiązujący do dziś proces zmiany granic stref ekonomicznych czyli włączania gruntów do nich.  Duża część inwestorów czekała na taką decyzję nawet 20 miesięcy, czyli prawie 2 lata bez info. w jakich realiach firma ma funkcjonować. Warto zadać sobie pytanie ilu tak naprawdę inwestorów zechciało czekać na tego rodzaju decyzje, a ilu po prostu zrezygnowało, lokując swój kapitał poza granicami Polski.

Wicepremier Morawiecki przygotował zmianę koncepcji dotychczasowego  funkcjonowania stref w ujęciu zmiany granic funkcjonowania stref. Zmiany dotyczą pięciu sfer: zasięgu wsparcia, czasu wsparcia; obsługi inwestora, jakości inwestycji i obsługi inwestora. Wicepremier stawia na rozwój inwestycji innowacyjnych, inwestycji know – how. Jeżeli inwestor chce skorzystać z ulgi podatkowej może dziś działać na terenie 25 tysięcy hektarów (dla zobrazowania połowa terenu Warszawy). Ministerstwu zależy na tym, aby decyzja o tym czy inwestor może korzystać z ulgi podatkowej była podejmowana szybko i sprawnie. Będzie to robione tak jak dotąd ale już na poziomie spółek zarządzającymi strefami. Zmieni się także czas trwania wsparcia. Dotąd trwał on do max.2026 r. Jednak Ministerstwo dokonało analizy, z której wynika że jeśli nie zostanie zmieniony okres wsparcia, to do 2019 r. inwestycje w strefach spadną do około 5 miliardów. Wprowadzając zmiany ministerstwo szacuje, że jeszcze w tym samym roku inwestycje przekroczą około 27 miliardów złotych. Każdy inwestor, który spełni nowe kryteria dot. okresu zwolnienia podatkowego, będzie mógł liczyć na zwolnienie podatkowe w okresie od 10 lat do 15 lat. Minister rozwoju chce aby na tym terenie, na którym działa merytorycznie strefa ekonomiczna – spółka zarządzająca, posiadała pełną kompleksową wiedze nt. papierów inwestycyjnych, potencjale inwestycyjnym i barierach inwestycyjnych a to oznacza ścisłą współprace z jednostkami samorządu terytorialnego.

Kryteria przyjęte przez Ministerstwo: jakościowe związane z rozwojem zasobów ludzkich i strukturalnych, rozwojem zrównoważonym i naukowym.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, także zagraniczni inwestorzy mocno podkreślali wzrost gospodarczy w Polsce. - Bardzo udane i bardzo interesujące spotkanie – podsumowuje Adrian Czubak, wojewoda opolski. – Wszystkie wskaźniki, PKB, spadek bezrobocia wskazują wzrost gospodarczy, zmiany, które były potrzebne Polsce –dodaje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Galeria


  • Nowe szanse dla mikroprzedsiębiorstw Resort planuje zmiany w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych
  • Nowe szanse dla mikroprzedsiębiorstw Resort planuje zmiany w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych
  • Nowe szanse dla mikroprzedsiębiorstw Resort planuje zmiany w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 270
data aktualizacji: 2017-09-08 15:52:46
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone