do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Nowe wnioski na 500 plus, nowe udogodnieniaOd 1 sierpnia można składać wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. 6 tysięcy złotych – tyle wynosi roczne wsparcie na dziecko, objęte programem.

Wnioski o świadczenie wychowawcze „500+” na nowy okres świadczeniowy powinny złożyć zarówno rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu „Rodzina 500 plus”, jak i te, które są zainteresowane kontynuowaniem korzystania z otrzymywanego wsparcia. W obu przypadkach należy pamiętać, że prawo do świadczenia jest ustalane na okres świadczeniowy, obejmujący pełny rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się bowiem wcześniej, bo 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program „Rodzina 500 plus” oficjalnie wystartował. O zmianach w funkcjonowaniu programu, na konferencji prasowej, mówił dziś wojewoda opolski Adrian Czubak oraz Violetta Porowska, wicewojewoda opolski wraz z pracownikami Urzędu.

Koronne zasady bez zmian

Rządowy program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Takie samo wsparcie przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko, wychowujące się w rodzinie o niskich dochodach. W tym drugim przypadku warunkiem przyznania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego w wysokości 800 zł lub – w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego – 1200 zł.


Kiedy złożyć wniosek?

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi do 31 października tego roku.

Jakie dokumenty muszę przedstawić?

Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie ma wymogu dokumentowania sytuacji dochodowej. Jedynie prawo do świadczenia na pierwsze dziecko jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. W takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. W tym celu do wniosku należy dołączyć odpowiednie – zależne od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy – dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze udostępnia podmiot realizujący te świadczenia w danej gminie. W praktyce jest to – właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wsparcie – urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna wyznaczona w danej gminie (np. centrum świadczeń).

Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez internet. W tym ostatnim przypadku rodziny mają do wyboru aż 4 kanały online. Wśród nich: ministerialny portal Emp@tiaProfil Zaufany, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną.

Opolskie z 500- setką

Programem „Rodzina 500+” w województwie objęto już 83 498 dzieci .Od 1 kwietnia 2016 r., do rodzin w województwie trafiło 602 192 178 zł. W 2016 r. wystąpiła wyraźna poprawa sytuacji materialnej wszystkich grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych w Polsce - podaje GUS.

Potrzebujesz więcej informacji?

Jeśli szukasz dodatkowych informacji, możesz skorzystać z przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informatora „Rodzina 500 plus”, dostępnego na stronie internetowej www.mpips.gov.pl .

Wojewoda opolski, ponownie, uruchomił infolinię Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod numerem telefonu 77 4524 500 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, pracownicy OUW odpowiedzą na pytania związane z programem. Zachęcamy także do odwiedzenia naszej podstrony www.500plusopolskie.pl, na której wszelkie informacje na temat programu.

 

 

Źródło danych: MRPiPS

 


Galeria


  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia
  • Nowe wnioski na 500 plus nowe udogodnienia

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 807
data aktualizacji: 2017-08-02 15:03:59
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone