do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

O połowę krócej z Opola do Kędzierzyna - KoźlaDzięki rozpoczętym właśnie pracom modernizacyjnym trasy kolejowej E-30, na odcinku Opole-Kędzierzyn-Koźle podróżujący bedą cieszyli się już niedługo o połowę krótrzym czasem przejazdu. Oficjalne potwierdzenie rozpoczęcia prac podpisała dzisiaj (07.09) wicewojewoda opolski Violetta Porowska

Za realizację projektu odpowiada Maria Wojciechowska, dyrektor w PKP PLK, która podkreślała, że praca prowadzone na tym odcinu będą w taki spoób by nie były odczuwalne przez pasażerów.

Powyższa inwestycja realizowana będzie w oparciu o wydane przez Wojewodę Opolskiego rozstrzygnięcia, tj. decyzję o ustaleniu lokalizacji  inwestycji celu publicznego
 z 15 czerwca 2018 roku oraz decyzję zatwierdzająca projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę z 29 sierpnia 2018 roku.

            Przedmiotowa inwestycja obejmować przebudowę linii kolejowej E 30 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Opole Zachodnie w zakresie linii nr 136 na odcinku Kędzierzyn Koźle
 – Opole Groszowice od km - 0,206 do km 37,511 oraz linii nr 132 stacja Opole Groszowice od km 94,281 do km 97,210 .

W ramach jej realizacji wykonana zostanie:

 • przebudowa układów torowych i podtorza wraz z odwodnieniem,
 • przebudowa nawierzchni przejazdów w poziomie szyn,
 •  przebudowa peronów,
 • budowa ekranów akustycznych i urządzeń związanych z ochroną środowiska,
 •  przebudowa sieci trakcyjnej,
 •  przebudowa i rozbiórka obiektów inżynieryjnych oraz
 • przebudowa i rozbiórka obiektów inżynieryjnych kubaturowych.   

 

Przebudowa obejmie ok. 40 km linii, z tego blisko 38 km linii Kędzierzyn Koźle – Opole Groszowice i 2 km pomiędzy Opolem Groszowicami, a Opolem Zachodnim. Wymienionych zostanie przeszło 80 rozjazdów. Sprawny przejazd pociągów w okresie zimowym zapewni zabudowa urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów. Zaplanowana jest kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej. Dla zapewnienia odpowiedniej mocy, dla szybszych i cięższych pociągów, zostaną zmodernizowane dwie podstacje trakcyjne. Umowa obejmuje także remont nastawni, m.in. w Kędzierzynie  Koźlu, Zdzieszowicach; Gogolinie; Opolu Groszowicach.

Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa 25 przejazdów. Oprócz nowej nawierzchni, na niektórych zostanie zamontowany monitoring. Odnowionych zostanie 49 obiektów inżynieryjnych w tym 4 wiadukty i 8 mostów. Obiekty te będą przystosowane do większej prędkości i większych obciążeń pociągów.

Inwestycja z Krajowego Programu Kolejowego zapewni o połowę krótszy czas podróży na trasie Kędzierzyn Koźle – Opole. Pociągi międzyregionalne będą mogły jechać o ok. 25 min. krócej; podróż potrwa nie 50 min. lecz ok. 25 min. Poprawi się komfort pasażerów na stacjach i przystankach: Kędzierzyn Koźle, Raszowa, Zdzieszowice, Jasiona, Gogolin, Górażdże, Przywory Opolskie, Opole Grotowice, Opole Groszowice. Perony będą wyższe i wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Zwiększy się zakres informacji
 i poprawi oznakowanie.  Obiekty, dzięki pochylniom, windom, odpowiedniej nawierzchni, będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Wyższa prędkość i większa przepustowość linii usprawni ruch pociągów na linii E30 i zwiększy możliwości komunikacyjne w ruchu regionalnym, lokalnym i dalekobieżnym. Modernizacja linii, która jest częścią międzynarodowego korytarza Bałtyk – Adriatyk, należącego do sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), pozytywnie wpłynie także na transport towarów i wykorzystanie potencjału całego korytarza. 

Wartość przedmiotowej inwestycji 412 mln zł.


Galeria


 • O połowę krócej z Opola do Kędzierzyna - Koźla
 • O połowę krócej z Opola do Kędzierzyna - Koźla
 • O połowę krócej z Opola do Kędzierzyna - Koźla
 • O połowę krócej z Opola do Kędzierzyna - Koźla
 • O połowę krócej z Opola do Kędzierzyna - Koźla

autor: Pierzga Radosław, ilość wyświetleń: 1044
data aktualizacji: 2018-09-10 11:58:41
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone