do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Obfite opady deszczu: na Opolszczyźnie sytuacja jest opanowanaW ciągu minionego weekendu opolska straż pożarna interweniowała blisko 500 razy. Jednak dzięki wcześniej podjętym decyzjom i przygotowaniu służb, Opolszczyzna obyła się bez większych tragedii. – Monitorowaliśmy sytuację w regionie oraz w województwach ościennych. Przy tak dużych i nagłych opadach deszczu, lewa strona dopływu Odry zwykle stwarza problemy w naszym regionie – zauważa wojewoda opolski Adrian Czubak.

Podtopienia łąk i pastwisk, podlane piwnice budynków mieszkalnych oraz m.in. konary powalonych drzew na jezdniach – warunki atmosferyczne w miniony weekend, nie zwiastowały rozpoczynającego się kalendarzowego lata. Skutki nawałnic, które przeszły przez cały kraj, były jednak mniej dotkliwe na Opolszczyźnie niż w pozostałych regionach. Od 19 czerwca do wczoraj, opolscy strażacy interweniowali 470 razy. Stan ostrzegawczy osiągnęła m.in. rzeka Odra w Krapkowicach, rzeka Opawa w Branicach czy Złoty Potok w Jarnołtówku. Stan alarmowy osiągnęło min. boczne koryto rzeki Opawy czy Osobłoga w Racławicach Śląskich. –Najwięcej jednak interwencji odnotowano w Opolu – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak, który wspólnie z podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anną Moskwą oraz prezesem PGW Wody Polskie Przemysławem Dacą, przedstawił aktualną sytuację hydrologiczną w regionie. – Obecnie ten główny wodowskaz dla województwa opolskiego czyli na Miedoni, wynosi 662 cm. Poziom wody cały czas opada – komentował wojewoda, który podkreślał również, iż prognozy pogody na najbliższe dni są optymistyczne i aktualnie nie widać zagrożenia powodziowego dla Opolszczyzny.

O prognozowanych intensywnych opadach deszczu mieszkańcy regionu zostali powiadomieni smsem – poprzez alert RCB. Już w miniony piątek ostrzeżenie zostało również wysłane do opolskich samorządów, administracji publicznej, służb oraz do mediów – w celu poinformowania społeczeństwa o możliwym niebezpieczeństwie. – Tu należy również postawić pytanie dlaczego na Opolszczyźnie udało się tak dobrze pokonać tę niezwykle trudną sytuację? Co by było gdyby to miało miejsce kilka lat temu? Odpowiedź jest jedna – są to inwestycje . Gdyby w tym województwie nie było w sumie 9 zbiorników, 8 stopni wodnych odpowiednio zarządzanych, Zbiornika Racibórz, polderu Buków – sami możemy wyobrazić sobie, z czym musielibyśmy się dziś zmierzyć – zaznaczała wiceminister Anna Moskwa.  Jednocześnie, wiceminister wskazała, że uroczyste przekazanie Zbiornika Racibórz nastąpi już 30 czerwca, choć obiekt ten funkcjonuje od kilku tygodni a swoją funkcjonalność osiągnął w styczniu br.  Wiceminister podkreśliła również, że resort prowadzi obecnie prace polegające na udrażnianiu przepływy wodny. – Piętrzymy wodę i na tych małych ciekach powodujemy zwiększenie ilości wody, by zasilić rowy melioracyjne. To są te same tereny, obszary rolne gdzie jeszcze kilka tygodni temu wieszczyliśmy suszę. To po raz kolejny pokazuje, że te urządzenia które tu mamy, powinny być wielofunkcyjne – dodała.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, podkreślał znaczenie Zbiornika Racibórz dla ochrony przeciwpowodziowej w regionie. – To ochrona dla 2,5 mln osób. Rezerwa zbiornika jest taka, że gdybyśmy mieli falę powodziową jak w 1997 r., to zbiornik ją przechwytuje w stu procentach i jeszcze 30 procent mamy zapasu – wyjaśniał.  Prezes Daca podkreślił również, iż pracownicy PGW Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną w woj. opolskim, zagrożenia powodzią jednak nie ma. – Wszystkie jazy są położone, jest swobodny przepływ wody. Dziękuję naszym pracownikom, służbom mundurowym z woj. opolskiego oraz wojewodzie opolskiemu za monitorowanie sytuacji – dodał.

O aktualnym znaczeniu jazów na  opolskich rzekach mówiła Aleksandra Drescher, dyrektor Zarządu Zlewni w Opolu PGW Wody Polskie. – W związku ze zjawiskiem suszy, zamykaliśmy jazy już od lutego br., teraz sytuacja wygląda zupełni inaczej. Wszystkie te urządzenia musieliśmy podnosić, aby zapewnić swobodny spływ wody. W gminie Dobrzeń Wielki zostały założone dwa najniższej położone szandory, dodatkowo dziś wszystkie służby wsparcia technicznego zostały skierowane na bramy szandorowe w Opolu aż po gminę Dobrzeń Wielki, gdyż na odcinku tym mamy w sumie 53 okna szandorowe – mówiła.

W miniony weekend, poza Opolem, najwięcej interwencji strażackich odnotowano w powiecie nyskim, opolskim, oleskim oraz prudnickim.

W konferencji prasowej udział wziął także m.in. Mirosław Kurz, dyrektor RZGW Gliwice GWP Wody Polskie oraz szef WSZW płk Dariusz Kaminiów, z-ca opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP Arkadiusz Kuśmierski oraz z-ca komendanta wojewódzkiego policji w Opolu podinsp. Jacek Basik.

 

 

 

 


Galeria


  • Obfite opady deszczu na Opolszczyźnie sytuacja jest opanowana

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 904
data aktualizacji: 2020-06-22 20:52:26
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone