do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Od 6 maja powraca opieka nad dziećmi w żłobkachInstytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz przedszkola, zgodnie z  zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego będą miały możliwość zapewnianie opieki dzieciom od 6 maja. W tym celu Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydał Rozporządzenie z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie  z 10 kwietnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Od 6 maja 2020 r. podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce oraz podmioty zatrudniające dziennych opiekunów, będą mogły otworzyć te formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw rodziny udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw rodziny.

Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należeć będzie do organu założycielskiego we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie. Otwarte mogą być tylko instytucje, w których zapewniono realizację wytycznych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

Oprócz tego Rząd RP zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

Placówki ponownie otwarte po majówce, ale…

Początkowo, działalność placówek została wstrzymana do 25 marca. Później szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte były do Świąt Wielkanocnych, a kolejny raz zawieszenie zajęć przedłużono do 26 kwietnia. Od poniedziałku dzieci w wieku szkolnym nie wrócą do zajęć, bo placówki będą zamknięte przez kolejny miesiąc – do 24 maja.

 


Galeria


  • Od 6 maja powraca opieka nad dziećmi w żłobkach

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 358
data aktualizacji: 2020-04-30 15:55:02
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone