do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Ogromne wsparcie dla samorządów możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja DudyGminy oraz powiaty w Polsce otrzymają dostęp do wielkiego programu wsparcia inwestycji – to prawdziwa Tarcza dla Samorządów warta w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych . – Inwestycje publiczne to inwestycje w dobro wspólne wszystkich mieszkańców. Fundusz Inwestycji Samorządowych to inicjatywa Prezydenta Andrzeja Dudy – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

6 mld złotych – tyle pieniędzy zostanie przekazane samorządom w kraju w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, którego inicjatorem jest Prezydent RP Andrzej Duda. A wszystko to w trosce o rozwój samorządów w całym kraju. – Tarcza dla samorządów – to instrument wsparcia na potężną kwotę, z czego 5 mld złotych trafi do gmin a 1 mld do powiatów w kraju – tłumaczy wojewoda opolski Adrian Czubak, który dodaje, że niemal blisko połowa środków w ramach Tarczy dedykowana jest gminom miejskim lub gminom miejsko-wiejskim. – Aktualnie trwają ostatnie prace legislacyjne. Jednakże założenie Tarczy jest takie, aby samorządy mogły już skorzystać z dotacji w najbliższych tygodniach – zapewnia wojewoda.

Pieniądze będą przyznawane na wniosek gmin i powiatów w formie przelewów. Wszystko bez zbędnej zwłoki i niepotrzebnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla samorządów w Polsce! Wiele bowiem gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji. Środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych będą mogły jednak pozwolić na realizację wielu z nich.

Kluczowym założeniem FIS jest fakt, iż pieniądze przeznaczone przez Rząd RP, będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak np. budowa przedszkola, inwestycje z zakresu wodociągów i kanalizacji czy remont drogi lub ośrodka pomocy społecznej.

Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwoli nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój przedsiębiorstw.

- Samorządy otrzymają dotacje od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który by tak szeroko wspierał działania tzw. Małych Ojczyzn – zauważa wojewoda opolski

Wojewoda przekazał, iż planowane środki dla Opolszczyzny w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych to niemal 143 mln złotych. Kwota dotacji w regionie waha się od 500 tys. zł do – nawet – niemal 32 mln złotych, tak jak jest to w przypadku największego beneficjenta programu czyli Opola.

W dzisiejszej konferencji prasowej udział wzięło kilkoro przedst. opolskich samorządów – beneficjentów FIS.

Konrad Gęsiarz, starosta powiatu namysłowskiego wskazał, że środki w ramach FIS przyczynią się do powstania nowego obiektu lekkoatletycznego. Wójt gminy Łubniany Paweł Wąsiak, zapewnia, że dotację przeznaczy na projekty związane z infrastrukturą drogową. Urszula Medyk, wójt gminy Domaszowice podkreśla natomiast, iż dotację chciałaby przeznaczyć na budowę żłobek. – Dzieci nam w gminie przybyło, podobnie jak potrzeb w zakresie zapewnienia im opieki – mówi.

Wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek oraz burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, nie zdradzają jeszcze na co będą chcieli przeznaczyć środki, podkreślają jednak, że potrzeb jest wiele – od remontu dróg po tworzenie miejsc czy modernizacji placówek oświatowych.

 


Galeria


  • Ogromne wsparcie dla samorządów możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  • Ogromne wsparcie dla samorządów możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  • Ogromne wsparcie dla samorządów możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  • Ogromne wsparcie dla samorządów możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  • Ogromne wsparcie dla samorządów możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy


Pliki do pobrania
autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 717
data aktualizacji: 2020-06-25 14:02:13
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone