do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rządNiespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy, że rząd RP przyjął aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 201 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.), a już dziś możemy mówić o kolejnym wsparciu na rzecz nowych inwestycji w woj. opolskim. – Udaje się osiągnąć to, czego nie udało się zrobić poprzednikom przez ostatnie lata – komentował wojewoda opolski Adrian Czubak, na dzisiejszej konferencji prasowej.

O konieczności budowy nowych obwodnic w regionie, mówiło się od dawna. W styczniu 2011 r.
w Planie ww. Programu na lata 2011- 2015, znalazła się nawet budowa Nysy, Niemodlina oraz Kędzierzyna-Koźla. 12 grudnia 2012 r. Sejm debatował nad przyjęciem do budżetu państwa na rok 2013. Wówczas głosowano nad poprawką do budżetu, gwarantującą budowę ww. obwodnic. Niestety, przeciwko tej poprawce byli posłowie Platformy Obywatelskiej, co całkowicie zaprzepaściło szansę budowy strategicznych dróg w woj. opolskim. Ówcześni posłowie PO, pomimo iż kilka miesięcy wcześniej składali interpelacje do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Nysy, na grudniowym posiedzeniu Sejmu zagłosowali przeciw wniesieniu poprawek do budżetu, z którego miały zostać wybudowane drogi.  Podobna szansa, tym razem także dla Opola, pojawiła się w 2015 r. Tu, podobnie jak przed laty, opolscy posłowie PO zagłosowali przeciw inwestycji. – Choć to już historia, warto przypomnieć niezrozumiałe decyzje ówczesnych parlamentarzystów z PO – kwitował dziś wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Rząd postawił na Opolskie

12 lipca br. nastąpił przełom. Obecny rząd przyjął aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych,
w którym to uwzględniono budowę pięciu obwodnic na terenie województwa. Mowa o obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, Praszki, Niemodlina, Olesna i Myśliny. Łączna wartość wskazanych do realizacji inwestycji wynosi ponad 1,5 miliarda złotych. – To, że te drogi zostały wpisane do programu,
i znalazły się pieniądze na ich budowę to zasługa starań moich oraz wojewody Adriana Czubaka.
O konieczności inwestycji w regionie rozmawialiśmy i nadal rozmawiamy z GDDKiA w Warszawie oraz
w ministerstwach – wyjaśniała poseł Katarzyna Czochara.

Na sukcesie sprzed kilku dni jednak nie koniec. Wojewoda opolski oraz poseł Czochara, jak i starostwa powiatu brzeskiego, jeszcze w tym miesiącu rozmawiali z dyrekcją GDDKiA w Warszawie o szansa na budowę kolejnych strategicznych dróg w województwie opolskim. – Czynimy starania, aby w końcu na mapie drogowej pojawiła się obwodnica Strzelec Opolski, Brzegu oraz Prudnika – wyjaśnia wojewoda Adrian Czubak. Dodatkowo, wojewoda wskazuje na budowę dodatkowego pasa na autostradzie A4 oraz zjeździe w kierunku Opola. Dyrektor GDDKiA oddział Opole Przemysław Maliszkiewicz, zauważa że ruch na opolskim odcinku autostrady jest spory. W ostatnim czasie nie brakuje także wypadków, które paraliżują ruch i powodują również straty finansowe poprzez konieczność zawieszenia opłat za przejazd po autostradzie. – Ruch na opolskim odcinku A4 jest naprawdę gigantyczny. Średnio jest to 36 tysięcy pojazdów dziennie – zauważa dyrektor Maliszkiewicz. Opolski oddział GDDKiA wskazuje na konieczność remontu autostrady. – To jest gigantyczne przedsięwzięcie techniczne, ale istotne dla bezpieczeństwa. Potrzebny jest remont, wymiana ekranów itp. – dodaje.

Według raportu Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) z 2015 r., w samym tylko Kędzierzynie-Koźlu średni dobowy ruch drogowy wynosi 16 tysięcy 331 pojazdów. Niewiele mniej samochodów przejeżdża przez Olesno o raz Niemodlin – 14 i 12 tysięcy. Nieco ponad 7 tysięcy w Praszce i 6 tysięcy 321 samochodów przez Myślinę. – Wyniki te w pełni obrazują jak ważnym dla bezpieczeństwa mieszkańców, jest budowa obwodnic w tych miejscach – zauważa Adrian Czubak.

Ale nie tylko w tych. Według raportu sprzed dwóch lat, pojazdów nie brakuje również na drogach Prudnika, Strzelec i Brzegu. – Obwodnica Strzelec Opolskich, została wpisana w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego już dawno. Tylko co z tego, skoro nadal nikt nie podjął tematu by wybudować w tym miejscu obwodnicę. A ruch jest sporo. Średni dobowo przez Strzelce przejeżdża niemal 13 tysięcy pojazdów – dodaje wojewoda opolski. Nie lepiej jest w Brzegu (13 tysięcy 790 pojazdów) oraz w Prudniku (6 tysięcy 426 pojazdów). Jednak, jak zauważa wojewoda Czubak, rozmowy z GDDKiA w Warszawie idą w dobrym kierunku.

Ale nie tylko inwestycje drogowe w regionie są wpierane przez obecny rząd. Już za kilka dni, 3 sierpnia br., zostanie podpisana umowa o dofinansowanie zadania pn. „Poprawa funkcjonowania systemu transportu publicznego oraz zastosowania rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego w obrębie stacji kolejowej Opole Wschód". Wartość całkowita projektu to 179 712 954 złotych, z czego 112 712 100 zł stanowi dofinansowanie ze UE. Porozumienie zostanie podpisane pomiędzy Miastem Opole, a Ministerstwem Rozwoju (Centrum Unijnych Projektów Transportowych).

Realizacja będzie polegała na przebudowie i rozbudowie infrastruktury drogowej umożliwiającej skomunikowanie dzielnic Opola, uruchomienie nowych połączeń autobusowych i zwiększenie dostępności komunikacji zbiorowej. W ramach inwestycji powstanie m.in.: autobusowy węzeł przesiadkowy czy ścieżki pieszo-rowerowe. Ponadto, stworzone zostaną drogi łącznikowe umożliwiające połączenie ciągu głównego DW 435 z układem komunik. w rejonie dworca kolejowego Opole Wschód oraz skomunikowanie ul. Oleskiej z ul. Katowicką. Ponadto powstaną 2 parkingi w rejonie dworca PKP (183 miejsc postojowych).

 

 

 

 

 

 


Galeria


  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd
  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd
  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd
  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd
  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd
  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd
  • Opolskie inwestycje drogowe mocno wsparte przez polski rząd

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 840
data aktualizacji: 2017-08-01 15:12:59
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone