do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Opolskie może liczyć na wsparcie poprzez Pakiet dla średnich miastMinister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreśla, że rok 2018 będzie rokiem inwestycji. Pomóc w tym ma pakiet dla średnich miast. W Warszawie trwa konferencja, podczas której Polski Fundusz Rozwoju zaprezentuje ofertę wsparcia samorządów. W wydarzeniu tym udział bierze wojewoda opolski Adrian Czubak.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest dziś miejscem specjalnej konferencji, której organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju. Jej celem jest przede wszystkim podsumowanie realizacji Pakietu dla miast średnich. Dla przypomnienia, Pakiet jest instrumentem umożliwiającym finansowanie potrzeb inwestycyjnych samorządów. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys wyjaśnia, że mowa nawet o niestandardowych inwestycjach. Wiele bowiem samorządów posiada tzw. sztywne wydatki, które uniemożliwiają realizację danej inwestycji. PFR deklaruje pomoc w likwidacji barier. Borys – w rozmowie z portalsamorzadowy.pl, podkreśla że zauważalne jest bardzo duże zainteresowanie Pakietem, do którego zgłosiło się już 200 samorządów.

Podczas dzisiejszej konferencji w Warszawie, minister rozwoju zapewniał, że rządowa Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju dąży do zrównoważonego rozwoju całego kraju. Z punktu widzenia dotychczasowym tendencji w tym obszarze, a więc koncentracji inwestycyjnych głównie w dużych miastach, Strategia jest wyjątkowym narzędziem, zmierzającym do faktycznego rozwoju sektora biznesu oraz gospodarki.

Pakiet dla średnich miast dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – w tej chwili jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Jak informuje ministerstwo Rozwoju, na szczególne wsparcie mogą liczyć 122 ośrodki miejskie, które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. W śród nich na Opolszczyźnie m.in. Prudnik, Nysa oraz Kluczbork.

- Pakiet oparty jest na dwóch filarach: wsparcie w podejmowaniu inwestycji publicznych oraz tworzenie warunków dla inwestycji prywatnych – mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski który bierze dziś udział w konferencji. – Pakiet jest odpowiedzią na potrzebę wdrożenia efektywnego rozwoju wszystkich regionów w kraju, a nie wyłącznie dużych ośrodków  – dodaje.

Podczas dzisiejszej konferencji w Warszawie zostaną podpisane dwie umowy inwestycyjne.

 

 

  


Galeria


  • Opolskie może liczyć na wsparcie poprzez Pakiet dla średnich miast
  • Opolskie może liczyć na wsparcie poprzez Pakiet dla średnich miast
  • Opolskie może liczyć na wsparcie poprzez Pakiet dla średnich miast

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 338
data aktualizacji: 2018-01-11 13:41:37
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone