do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Opolskie w czołówce zrealizowanych spraw w ramach koordynacjiMinister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska publicznie wyróżniła województwo opolskie za sprawne przejęcie zadań po Marszałku Województwa Opolskiego. Chodzi o wdrożenie nowego zadania związanego z koordynacja systemów zabezp. społ. – „500 plus”.

Program „Rodzina 500 plus“ jest sprawnie realizowany, przy dobrej współpracy z samorządami, choć jeden z jego elementów, wymagający koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, powodował opóźnienia – czytamy w dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.  

I to właśnie dlatego  zadania te  od 1 stycznia 2018 r. zostały przekazane z poziomu  Marszałka Województwa na poziom Wojewody, co ma zapewnić lepszą organizację rozpatrywania wniosków i wpłynąć na ich terminowe rozpatrywanie. Według stanu na koniec ubiegłego roku postępowania zostały wszczęte w ponad 42 proc. wniosków, zaś w niecałych 57 proc. nie zostały. Służby wojewodów przejęły ponad 242 tys. niezałatwionych wniosków. - Za każdym z nich stoją rodziny i dzieci czekające na pozytywne załatwienie sprawy – mówiła minister Rafalska. - Teraz osoby, które długo czekały, szybciej otrzymają świadczenie.

Spośród wszystkich województw największy udział procentowy spraw, do których marszałek województwa nie wszczął postępowania przed 1 stycznia 2018 r. w zakresie świadczenia wychowawczego, odnotowano w województwie opolskim (100% - 4 772 spraw). - Mogę pochwalić jedno województwo – województwo opolskie, które w ciągu 2 tygodni wydało 650 decyzji, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że to województwo ma ponad 12 tysięcy spraw bez wszczętego postępowania. Czyli jeżeli potrafiło taką ilość wydać w ciągu dwóch tygodni, jeżeli to się usprawni – służby zostaną wdrożone, nastąpi zintegrowanie systemów informatycznych (…) to myślę, że w jakimś nastąpi to duże przyspieszenie – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska.

Na liście znalazły się również województwo lubuskie (85,42% - 5 372 spraw) oraz  zachodniopomorskie (83,77%  - 6 314 spraw).

Spośród wszystkich województw największy udział procentowy spraw, do których marszałek województwa nie wszczął postępowania przed 1 stycznia 2018 r. w zakresie świadczenia rodzinnego, odnotowano w opolskim (83,35% - 8 894 spraw), mazowieckim (82,86% - 5 210 spraw) i zachodniopomorskim (76,04% - 3 857 spraw).

Opóźnienia nie były związane z wielkością środków finansowych, przekazanych na obsługę, liczbą wniosków ani zatrudnionych pracowników – oceniła minister. - W woj. śląskim wszczęto 95 proc. spraw, w woj. warmińsko-mazurskim ponad 71 proc., a w woj. podkarpackim ponad 71 proc. W pierwszych dwóch tygodniach od przejęcia zadania w województwie opolskim wydano prawie 650 decyzji, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę ponad 12 tys. zaległych spraw - Świadczy to, że przy dobrej organizacji pracy możliwe jest sprawne przejęcie zadania i wydawanie zaległych decyzji – podsumowała minister Rafalska.

MRPiPS zwróciło się do Wojewodów o przekazanie informacji odnośnie wysokości zapotrzebowania na zabezpieczenie wypłat dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przejętych od Marszałków, jak również tych, którzy nie stali się pracownikami urzędów wojewódzkich. Ogółem zostało złożone zapotrzebowanie na kwotę ponad 1,8 mln zł.  MRPiPS wystąpi do Ministra Finansów o potwierdzenie interpretacji  w zakresie możliwości wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

MRPiPS poprosiło również wszystkie urzędy wojewódzkie o przesłanie docelowej liczby pracowników, którzy zajmować się będą koordynacją świadczeń rodzinnych, w ramach środków budżetowych na rok 2018.

Jak informuje MRPiPS, obecnie opracowywane jest uaktualnienie procedury współpracy pomiędzy gminą a województwem w sprawach świadczeń rodzinnych w kontekście przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE, mające na celu usprawnienia pracy na poziomie Wojewody i lepszą  jakość przekazywanych do Wojewody wniosków.

 

Więcej o sukcesie Opolszczyzny już dziś w wieczornym wydaniu "Panoramy" na TVP2. 

 

Informacja na podstawie informacji MRPiPS


Galeria


  • Opolskie w czołówce zrealizowanych spraw w ramach koordynacji

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 582
data aktualizacji: 2018-02-07 15:15:29
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone