do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Opolszczyzna ma rondo im. Żołnierzy WyklętychDługo zapowiadana idea stała się faktem. Od 1 marca br. Namysłów ma rondo im. Żołnierzy Wyklętych. I jak zapowiadają włodarze miasta, nie jest to jedyna inicjatywa poświęcona pamięci polskim bohaterom.

Namysłów – jako jedno z wielu opolskich miast, włączyło się w uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w tutejszym ośrodku kultury, zorganizowany został Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów gimnazjów oraz szkół średnich, w którym udział wzięło łącznie 18 osób. Na tym jednak nie koniec. Głównym punktem wydarzenia było uroczyste nadanie jednemu z namysłowskich rond imienia Żołnierzy Wyklętych. – Pomysł został zainicjonowany przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej. Rada miejska zaś bez wahania podjęła uchwałę w tej kwestii – informuje Sylwester Zabielny, przewodniczący rady.

Gościem honorowym uroczystości była Pani Wanda Kiałka ps. „Marika”, łącznika oraz sanitariuszka Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. – Jedyne co trzymało nas przy życiu to była przyjaźń. Nie mogliśmy się załamywać, bo przecież nie mogliśmy zostawiać przyjaciół w samotności. To, co nas podtrzymywało na duchu to dowcip. Często żartowaliśmy w trakcie naszej tułaczki od wsi do wsi. Przecież nie wiedzieliśmy, co tak naprawdę nas czeka – wspomina. Pani Kiałki los nie oszczędził.
– Zostałam aresztowana przez władze radzieckie i zesłana do łagru Workuty. Do dziś miewam koszmary. Miewam przed oczami tragiczne obrazy z tamtych lat, śmierć bliskich mi osób i nadzieję na to, że „jeszcze Polska nie zginęła” – dodaje.

Włodarze miasta zapewniają, że już w krótce w Namysłowie stanie również pomnik, poświęcony Żołnierzom Wyklętym. – To będzie fragment muru z wyłamaną kratą – mówi Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa.

Tego dnia w Namysłowskim Ośrodku Kultury można było również zobaczyć film dokumentalny pn. "Legenda wileńskiej konspiracji", który traktował o bohaterskich czynach męża p. Kiałki  - Stanisława Kiałki, żołnierza AK.

W 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Panią Wandę Kiałkę Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Jest ona także odznaczona Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Honorową Odznaką PCK.


Galeria


  • Od 1 marca 2016 r jedno z kluczowych dla ruchu drogowego rond nosi imię Żołnierzy Wyklętych
  • Wanda Kiałka psMarika była łączniczką oraz sanitariuszką AK
  •    Opolszczyzna ma rondo im Żołnierzy Wyklętych
  • Namysłów – jako jedno z wielu opolskich miast włączyło się w uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Wanda Kiałka psMarika była łączniczką oraz sanitariuszką AK
  • Głównym punktem wydarzenia było uroczyste nadanie jednemu z namysłowskich rond imienia Żołnierzy Wyklętych – Pomysł został zainicjonowany przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej Rada miejska zaś bez wahania podjęła uchwałę w tej kwestii – informuje Sylwester

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1558
data aktualizacji: 2016-03-02 11:28:23
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone