do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Po zerwanych dachach nie ma śladu. Wojewoda w stałym kontakcie z mieszkańcamiPo blisko trzech miesiącach od nawałnicy, która szczególnie dotknęła mieszkańców gminy Cisek oraz Bierawa, wojewoda opolski ponownie spotkał się z poszkodowanymi, dla których Rząd RP przeznaczył zasiłki celowe.

I choć po tragedii, jaka rozgrywała się w lipcu br., praktycznie niewiele zostało, mieszkańcy obu gmin nie kryją, że są kwestie, które – ich zdaniem, nie są uregulowane. – Zerwało nam dachy z pomieszczeń gospodarczych. Straciło wiele firm – mówił jeden z uczestników spotkania.

Przypomnijmy, że zaledwie 48 godzin po otrzymaniu raporty gminnego nt. wielkości strat i liczby rodzin, których straty – komisja gminna, oceniła na ponad 230 tysięcy złotych, zasiłki celowe pojawiły się na koncie obu gmin. Adrian Czubak, wojewoda wnioskował o uruchomienie rezerwy zaraz po otrzymaniu pełnych informacji z obu gmin. Kilkadziesiąt poszkodowanych rodzin otrzymało zasiłki w wysokości zgodnej z raportem gminnym, a więc do 6 i do 20 tysięcy złotych. Te sumy, zgodnie z obowiązującym prawem, służą szybkiej likwidacji skutków żywiołu. - Do państwa, do mieszkańców, trafi w formie pomocy finansowej dokładnie milion złotych i jeden tysiąc. Zostało wypłacone na razie 915 tysięcy. Brakujące około 70 tysięcy będzie wypłacone w najbliższym czasie – mówił wojewoda opolski.

Podczas spotkania, mieszkańcy podjęli również tematy, które – choć nie wiążą się one bezpośrednio z tragedią sprzed trzech miesięcy, wpływają na bezpieczeństwo regionu. Część mieszkańców interesowało zabezpieczenie województwa przed powodzią oraz prace nad zbiornikiem w Raciborzu.

W trakcie 1,5 godzinnego spotkania mieszkańcy zwrócili również uwagę na problem mieszkańców gminy Cisek, którzy w Polsce mieszkają tylko część w roku, pozostałą spędzają za granicą. O tym, czy oni także mogą liczyć na pomoc, zadecyduje Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Sprawa ta zainteresowała wojewodę, który zadeklarował, że skontaktuje się z SKO w celu zapoznania się z sytuacją każdej z rodzin. Ponadto, wojewoda wskazał że w najbliższych dniach spotka się z włodarzami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz porozmawia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Wojewoda Adrian Czubak, wspólnie z pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego OUW, odwiedzili także Panią Helenę, 90-letnią mieszkankę Landzmierza, której dom w skali całej wsi, ucierpiał najbardziej. Pani Helena nie mogła wprowadzić się ponownie domu, gdyż dach groził zawaleniem. Wojewoda zaproponował wówczas, aby kobieta - na czas remontu, zamieszkała w kontenerze mieszkalnym, udostępnionym przez MON. Pani Helena jednak nie zdecydowała się na ten krok i przez trzy tygodnie tymczasowo mieszkała u sąsiadów. Dziś jej dom, dzięki pomocy państwa, ale i sąsiadów oraz firm, które włączyły się naprawę szkód po nawałnicy, odzyskał dawny blask.

 


Galeria


  • Po zerwanych dachach nie ma śladu Wojewoda w stałym kontakcie z mieszkańcami
  • Po zerwanych dachach nie ma śladu Wojewoda w stałym kontakcie z mieszkańcami

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 565
data aktualizacji: 2017-10-05 21:05:04
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone