do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony


Po zerwanych dachach nie ma śladu. Wojewoda w stałym kontakcie z mieszkańcamiPo blisko trzech miesiącach od nawałnicy, która szczególnie dotknęła mieszkańców gminy Cisek oraz Bierawa, wojewoda opolski ponownie spotkał się z poszkodowanymi, dla których Rząd RP przeznaczył zasiłki celowe.

I choć po tragedii, jaka rozgrywała się w lipcu br., praktycznie niewiele zostało, mieszkańcy obu gmin nie kryją, że są kwestie, które – ich zdaniem, nie są uregulowane. – Zerwało nam dachy z pomieszczeń gospodarczych. Straciło wiele firm – mówił jeden z uczestników spotkania.

Przypomnijmy, że zaledwie 48 godzin po otrzymaniu raporty gminnego nt. wielkości strat i liczby rodzin, których straty – komisja gminna, oceniła na ponad 230 tysięcy złotych, zasiłki celowe pojawiły się na koncie obu gmin. Adrian Czubak, wojewoda wnioskował o uruchomienie rezerwy zaraz po otrzymaniu pełnych informacji z obu gmin. Kilkadziesiąt poszkodowanych rodzin otrzymało zasiłki w wysokości zgodnej z raportem gminnym, a więc do 6 i do 20 tysięcy złotych. Te sumy, zgodnie z obowiązującym prawem, służą szybkiej likwidacji skutków żywiołu. - Do państwa, do mieszkańców, trafi w formie pomocy finansowej dokładnie milion złotych i jeden tysiąc. Zostało wypłacone na razie 915 tysięcy. Brakujące około 70 tysięcy będzie wypłacone w najbliższym czasie – mówił wojewoda opolski.

Podczas spotkania, mieszkańcy podjęli również tematy, które – choć nie wiążą się one bezpośrednio z tragedią sprzed trzech miesięcy, wpływają na bezpieczeństwo regionu. Część mieszkańców interesowało zabezpieczenie województwa przed powodzią oraz prace nad zbiornikiem w Raciborzu.

W trakcie 1,5 godzinnego spotkania mieszkańcy zwrócili również uwagę na problem mieszkańców gminy Cisek, którzy w Polsce mieszkają tylko część w roku, pozostałą spędzają za granicą. O tym, czy oni także mogą liczyć na pomoc, zadecyduje Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Sprawa ta zainteresowała wojewodę, który zadeklarował, że skontaktuje się z SKO w celu zapoznania się z sytuacją każdej z rodzin. Ponadto, wojewoda wskazał że w najbliższych dniach spotka się z włodarzami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz porozmawia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Wojewoda Adrian Czubak, wspólnie z pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego OUW, odwiedzili także Panią Helenę, 90-letnią mieszkankę Landzmierza, której dom w skali całej wsi, ucierpiał najbardziej. Pani Helena nie mogła wprowadzić się ponownie domu, gdyż dach groził zawaleniem. Wojewoda zaproponował wówczas, aby kobieta - na czas remontu, zamieszkała w kontenerze mieszkalnym, udostępnionym przez MON. Pani Helena jednak nie zdecydowała się na ten krok i przez trzy tygodnie tymczasowo mieszkała u sąsiadów. Dziś jej dom, dzięki pomocy państwa, ale i sąsiadów oraz firm, które włączyły się naprawę szkód po nawałnicy, odzyskał dawny blask.

 


Galeria


  • Po zerwanych dachach nie ma śladu Wojewoda w stałym kontakcie z mieszkańcami
  • Po zerwanych dachach nie ma śladu Wojewoda w stałym kontakcie z mieszkańcami

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 501
data aktualizacji: 2017-10-05 21:05:04Opolski Urząd Wojewódzki - dane kontaktowe

telefony
Inicjatywa Obywatel 22 250 01 31
Biuro Obsługi Klienta (77) 452 41 25
Oddział Paszportów (77) 441 15 40
Fax (77) 452 47 05
godziny pracy
Główny Gmach pn - pt 7.30 - 15.30
Kancelaria Ogólna pn - pt 7.00 – 15.30, pok. 57
Oddział Paszportów pn 7.45 - 16.30, wt - pt 7.45 - 15.00
Kasa Urzędu pn - pt 9.00 - 14.00

media społecznościowe:
informacje na bieżąco (newsletter):


Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2016 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone