do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Pobiegli Tropem Wilczym, by uczcić pamięć WyklętychKilkadziesiąt osób uczciło pamięć żołnierzy wyklętych w Głubczycach. Symboliczna trasa 1963 metrów "Tropem Wilczym" przebiegała przez miejski park. Adrian Czubak, wojewoda opolski oraz pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wzięli udział w tym wyjątkowym biegu.

Bieg „Tropem Wilczym” to ogólnopolska akcja mająca na celu uczczenie bohaterską postawę Żołnierzy Wyklętych, o których do niedawna w Polsce publicznie nie mówiono. Tę tendencję zmieniono dopiero parę lat temu. I choć „Tropem Wilczym” to jeden z wielu biegów patriotycznych, wyróżnia go przede wszystkim rodzinny charakter.

W minioną niedzielę w całym kraju, w tym w siedmiu miastach na Opolszczyźnie, Polacy całymi rodzinami włączyli się do wspólnego biegu ku chwale Wyklętych. W Głubczycach uczestnicy biegu mieli do wyboru dwie trasy: na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz na niespełna 10 km z głubczyckiego parku do wsi Królowe, gdzie odbyły się dalsze uroczystości upamiętniające heroiczną walkę Niezłomnych o wolną Ojczyznę.

To bardzo ważna inicjatywa – komentuje Adrian Czubak, wojewoda opolski, który wziął udział w biegu wraz z Jerzym Naszkiewiczem, Dyrektorem Biura Wojewody Opolskiego. - Takie biegi odbywają się w siedmiu miejscowościach naszego województwa. Aktywność sportowa, obok licznych oficjalnych uroczystości, jest dobrą formą uhonorowania pamięci o Wyklętych – prawdziwych Bohaterach, dzięki którym – w dużej mierze- żyjemy dziś w wolnym państwie.  Niestety, nie każdy to rozumie. Ostatnio pewne opolskie medium żaliło się, że wydarzenia takie jak to a propos Dnia Żołnierzy Wyklętych trwa na Opolszczyźnie przez dwa tygodnie. Uprzejmie przekazuję, że w kolejnym roku będą trwały trzy tygodnie i tak co roku, coraz dłużej. Może wtedy ktoś zrozumie, że to nie jest żadne show tylko uczczenie pamięci i składanie hołdu ofiarom, które walczyły za wolną Polskę - dodał.

- W Biegu „Tropem Wilczym” wzięłam udział już po raz drugi. To, co zobaczyłam dziś w Głubczycach – to zaangażowania w inicjatywę tylu młodych osób, pozwala mi ze spokojem myśleć o kolejnych pokoleniach, dla których historia kraju jest naprawdę ważna – mówiła jedna z uczestniczek.

I faktycznie, na stracie w biegu na 1963 metry nie brakowało najmłodszych. Dystans ten jest dla większości osiągalny, ważniejsza jest jednak jego symbolika. – Bieg to także edukacja. Sądzę, że to pierwsza okoliczność, która może skłonić najmłodszych do zadawania pytań. Dlaczego taki dystans? Skąd ta data? Oraz kim był „Laluś”? – zauważył wojewoda opolski.

Każdy z uczestników biegu otrzymał medal oraz koszulkę z podobizną Niezłomnych. Ci, dla których niespełna 2 kilometry to za mało, mieli szansę zmierzyć się z dystansem na niemal 10 kilometrów. W większości była to trasa crossowa.

Tuż po zakończonym biegu Adrian Czubak, wojewoda opolski złożył kwiaty pod pomnikiem, poświęconemu pamięci mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”, dowódca 5 Brygady Wileńskiej AK oraz Lidwi Lwow ps. „Lala” – sanitariuszce AK; Mieczysławowi Abramowiczowi „PS. „Miecio” oraz Wacławowi Beynarowi ps. „Orszak” wraz z małżonką, którzy w 1947 r. ukrywali się we wsi Królowe k. Głubczyc.

Wojewoda Opolski spotkał się również z por. Marianem Markiewiczem z AK.

 

 

 


Galeria


  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych
  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych
  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych
  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych
  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych
  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych
  • Pobiegli Tropem Wilczym by uczcić pamięć Wyklętych

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1218
data aktualizacji: 2017-02-26 21:41:05
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone