do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Ponad 2,5 miliona złotych dla Gminy Walce!W ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Walcach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Wojewoda opolski Adrian Czubak wspólnie z wójtem Markiem Śmiechem, podpisali umowę na realizację zadania.

Gmina Walce to jedyny opolski samorząd, któremu przekazano pieniądze z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W nowym centrum całodobową opiekę otrzyma 9 niesamodzielnych osób, a kolejne 6 może być pod opieką specjalistów w systemie dziennej pomocy.

- Takie centra w naszym województwie są potrzebne, świadczy o tym liczba złożonych do nas wniosków. O pozyskanie środków finansowych starały się 2 powiaty i 5 gmin. To zapotrzebowanie z roku na rok coraz bardziej rośnie. Większa jest świadomość osób niepełnosprawnych, że mogą wyjść z domu i w pełni korzystać z uroków życia codziennego -  podkreśla Adrian Czubak, wojewoda opolski, który dziś przekazał wójtowi Gminy Walce czek na kwotę 2 504 120,96 złotych. Do utworzenia Centrum gmina będzie musiała z własnych środków przekazać nieco ponad 216 tysięcy złotych. - To będzie budowany nowy budynek, piętrowy, spełniający wszystkie wymogi dla osób niepełnosprawnych. W drugim kwartale przyszłego roku chcemy rozpocząć prace budowlane. Planujemy, że pod koniec 2022 roku centrum opiekuńczo-mieszkalne w Walcach zacznie funkcjonować – wyjaśnia Marek Śmiech, wójt Gminy Walce.

W uroczystym przekazaniu czeku udział wzięła również Violetta Porowska, poseł na Sejm RP, która - będąc do niedawna wicewojewodą opolskim, mocno wspierała ideę utworzenia COM na Opolszczyźnie. - Czuję się jak matka chrzestna tej inwestycji, wcześniej jako wicewojewoda wspierałam zawsze takie inicjatywy. Walce jako mała gmina zawalczyli o środki z Ministerstwa RPiPS i otrzymali je jako jeden z 4 pierwszych samorządów w kraju – komentuje.

W uroczystości udział wziął także wójt Gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora, Roman Schwarzer - skarbnik GMiny Walce oraz Mieczysław Wojtaszek  - Dyrektor WPSiZ OUW oraz Pełnomocnik Wojewody Opolskiego ds. Osób Niepełnosprawnych. 


Galeria


  • Ponad 25 miliona złotych dla Gminy Walce
  • Ponad 25 miliona złotych dla Gminy Walce
  • Ponad 25 miliona złotych dla Gminy Walce
  • Ponad 25 miliona złotych dla Gminy Walce
  • Ponad 25 miliona złotych dla Gminy Walce
  • Ponad 25 miliona złotych dla Gminy Walce

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1372
data aktualizacji: 2019-12-04 15:22:58
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone