do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Prezydent Bronisław Komorowski na OpolszczyźniePrezydent RP Bronisław Komorowski odwiedził we wtorek Opolszczyznę. W Opolu uczestniczył w podpisaniu porozumienia w sprawie Opolskiej Karty Rodziny i Seniora i uroczystościach w 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, w Kamieniu Śląskim wręczył wysokie odznaczenia państwowe i spotkał się ze społecznością lokalną. Wcześniej prezydent odwiedził plac budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Podczas całej wizyty głowie państwa towarzyszył wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

Uroczystość podpisania Karty - jednego z elementów Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma zapobiegać wyludnianiu się regionu - odbyła się w gmachu Filharmonii Opolskiej. Sygnatariuszami porozumienia jest 46 opolskich gmin. „Podpisanie karty jest dowodem na to, że wspólnie myślimy i wspólnie chcemy działać. Specjalna Strefa Demograficzna to kompleksowe podejście, które wykracza poza doraźne wspieranie rodziny wychowującej dzieci. To odpowiedni kierunek pokazany całej Polsce samorządnej" - mówił prezydent w filharmonii.

Później prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystych obchodach 74. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, następnie pojechał do Kamienia Śląskiego, gdzie wręczył odznaczenia państwowe. Abp Nossol otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi i zaangażowanie w sprawy ekumenizmu i jedności chrześcijan, a także za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Prof. Simonides dostała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w badaniu i popularyzowaniu historii i kultury Śląska. W Kamieniu Śląskim Orderem Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali również kombatanci: Dariusz Dyba, Romuald Markiewicz, Tadeusz Mróz oraz Henryk Syldorf. Uhonorowano ich za zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość państwa polskiego w latach 1939-1956.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń prezydent spotkał się ze społecznością lokalną - w tym działaczami mniejszości niemieckiej i opolskimi liderami Odnowy Wsi. O istocie tego programu opowiedział prezydentowi inicjator Odnowy Wsi -wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. „Wieś ma przyszłość wtedy, gdy zostanie sobą, zachowa swoją tożsamość, zagra tymi możliwościami, które są niedostępne w mieście. Gdy zachowa piękno kulturowego dziedzictwa i tych wspólnot lokalnych, które na wsiach są. Dzięki Odnowie Wsi w wielu miejscach ludzie uwierzyli, że mogą być żywotną wspólnotą i sprawy rozwoju wziąć w swoje ręce" - podkreślił wojewoda. Dodał, że na Opolszczyźnie w programie bierze udział 700 miejscowości, a ich inicjatywy były co roku warte ok. 30 mln zł. - w niektórych miejscowościach wkład mieszkańców i ich pracy był cztery razy większy od unijnego wsparcia.

 

Cały tekst wystąpienia wojewody


Galeria


  • Prezydent Bronisław Komorowski na Opolszczyźnie
  • Prezydent Bronisław Komorowski na Opolszczyźnie
  • Prezydent Bronisław Komorowski na Opolszczyźnie
  • Prezydent Bronisław Komorowski na Opolszczyźnie

autor: Dziechciński Kamil, ilość wyświetleń: 1847
data aktualizacji: 2013-09-23 07:36:05
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone