do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Problem śniętych ryb. Wyniki badań bez zastrzeżeń- Wyniki badań próbek wody nie wykazały nieprawidłowości. Nie było utlenienia – gwarantują służby wojewody opolskiego, które dziś podsumowały akcję wyławiania śniętych ryb na Jeziorze Nyskim.

Ponad tona śniętych ryb i zielona barwa wody – taki obraz można było zobaczyć nad Jeziorem Nyskim oraz nad Jeziorem Otmuchowskim jeszcze pod koniec sierpnia br. O sytuacji tej powiadomiono wojewodę opolskiego, policję oraz m.in. RZGW Wrocław, które rozpoczęły prace na rzecz likwidacji tego rzadkiego zjawiska. Na miejscu pojawił się również WIOŚ oraz WSSE Opole, aby pobrać próbki z rzeki Nysa Kłodzka. RZGW zwiększyło wypływ wody z jeziora z 7 do 12 metrów na sekundę, żeby przepłukać i natlenić rzekę. Wbrew nieprawdziwym opiniom, iż doszło do skażenia wody, badania wykazały, że nie ma powodów do niepokoju. Specjaliści badający na miejscu to niecodzienne zjawisko doszli do wniosku, że jego przyczyną była głównie wysoka temperatura i zakwit sinic, które uniemożliwiły rybom pobór tlenu.

O wydarzeniach z powiatu nyskiego na bieżąco informowany był wojewoda opolski oraz władze powiatu. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarstwa.

Dziś, wicewojewoda opolski Violetta Porowska spotkała się m.in. z WIOŚ, przedstawicielem starosty powiatu nyskiego oraz RZGW Wrocław, aby porozmawiać o efektach działań sprzed kilkunastu dni oraz o możliwości przeciwdziałania w przyszłości podobnym zjawiskom. W najbliższym czasie wicewojewoda spotka się także z PZW.


Galeria


  • Problem śniętych ryb Wyniki badań bez zastrzeżeń
  • Problem śniętych ryb Wyniki badań bez zastrzeżeń
  • Problem śniętych ryb Wyniki badań bez zastrzeżeń

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 512
data aktualizacji: 2017-09-06 09:11:17
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2018 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone