do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Program dopłat do czynszu "Mieszkanie plus"10 sierpnia br. została ogłoszona ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz. U. poz. 1540), stanowiąca podstawę prawną realizacji programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”. Jest to instrument, wchodzący w zakres pakietu „Mieszkanie+”, który w sposób kompleksowy podchodzi do problemu braku dostępnych mieszkań dla osób o dochodach utrudniających samodzielne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Łączy bowiem działania polegające na realizacji inwestycji mieszkaniowych z finansowym wspieraniem najemców w ponoszeniu wydatków na utrzymanie mieszkań w długiej perspektywie czasu.

 

Program „Mieszkanie na Start” to propozycja wpisująca się w pakiet rozwiązań promieszkaniowych dekowanych gminom. Samorządy zyskają nowy instrument realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej, umożliwiający odciążenie zasobu komunalnego bez potrzeby angażowania środków finansowych gminy.

 

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowychw pierwszych latach najmu mieszkania wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W związku z koniecznością podjęcia działań przygotowujących do uruchomienia programu dopłat do czynszu wybrane przepisy zaczną jednak obowiązywać z upływem 14 dni od daty ogłoszenia. Przepisy te obejmują:

  • zawarcie umowy między gminą a inwestorem,
  • określanie przez radę gminy w drodze uchwały zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umów najmu oraz maksymalnej wysokości parametrów zdolności czynszowej obowiązującej na terenie danej gminy,
  • przeprowadzenie przez gminę naboru wniosków o zawarcie umów najmu,
  • wystąpienie przez gminę z wnioskiem o zawarcie umowy w sprawie stosowania dopłat i zawarcie tej umowy,
  • zawieranie umów najmu,
  • działania prowadzące do zawarcia umowy w sprawie stosowania dopłat  w przypadku mieszkań zasiedlonych przed dniem wejścia w życie ustawy.

 

 
autor: Twardowska - Świtlik Angelika, ilość wyświetleń: 692
data aktualizacji: 2018-09-11 14:32:30
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone