do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Prudnik: Blisko 12 milionów złotych otrzymali lokalni przedsiębiorcy z pow. prudnickiegoJuż ponad 25 miliardów złotych trafiło do firm w całym kraju, którzy skorzystali z pakietu pomocowego przygotowanego przez Rząd Prawa i  Sprawiedliwości. Dzięki Tarczy Antykryzysowej do właścicieli firm z powiatu prudnickiego trafiło już ok. 12 milionów  złotych.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet instrumentów pomocowych przygotowanych przez Rząd RP dla polskich przedsiębiorców, dotkniętych skutkami zastoju gospodarczego na skutek epidemii koronawirusa.

Wraz z początkiem czerwca wojewoda opolski Adrian Czubak rozpoczął cykl spotkań lokalnych z samorządowcami i właścicielami, przedstawicielami opolskich firm. Dziś (tj. 18 czerwca) spotkanie to odbyło się w magistracie w Prudniku.

Podczas spotkania wojewoda podkreślał znaczenie lokalnych przedsiębiorstw w rozwoju gospodarczym całego kraju. W woj. opolskim w ramach Tarczy liczba podmiotów, które uzyskały wsparcie wynosi już ponad 37,6 tys., co daje już ponad 330 mln złotych wsparcia. – Przekładając to na grunt powiatu prudnickiego już niemal 2 tysiące podmiotów skorzystało z rządowego wsparcia w ramach Tarczy. Przedsiębiorcy ci otrzymali ok. 12 mln złotych. Liczba ta jednak wzrasta.

Istotnym instrumentem pomocowym dla mikroprzedsiębiorców są m.in. pożyczki. Na ten cel w skali kraju mowa już o kwocie ponad 7 mld złotych wsparcia. – W naszym regionie to już ok. 161,5 mln złotych z czego nieco ponad 8 mln skierowano do firm z powiatu prudnickiego – dodaje wojewoda.

Wojewoda opolski podkreśla także znaczenie stopy bezrobocia. Według danych na koniec maja br. stopa bezrobocia w regionie wynosiła 6,8 %, a to nieznaczny wzrost do danych z roku 2018, który był najlepszym rokiem dla gospodarki krajowej, stopa bezrobocia była wyższa i wynosiła na koniec maja 6,4 %  - Dane te obrazują, jak dobrze poradzili sobie z tym kryzysem wywołanym koronawirusem, opolscy przedsiębiorcy. Nie było zatem gwałtownej zmiany na rynku pracy – mówi.

Podczas spotkania wojewoda opolski poruszył również temat dotyczący budowy wschodniej obwodnicy Prudnika. Inwestycja ta znalazła się na liście rządowego programu 100 obwodnic.  – Początek 2021 roku to ogłoszenie przetargu na opracowanie studium wykonalności obwodnicy. To potrwa do ok. dwóch lat. Po tym studium nastąpi już wyłonienie wykonawcy,  który zrealizuje tą obwodnicę – najprawdopodobniej - w systemie zaprojektuj i wybuduj. Generalnie planuje się, że ta obwodnica, jak inne obwodnice -  w ramach rządowego programu 100 obwodnic, ma być zrealizowana do końca 2028 roku – komentuje.

O znaczeniu budowy – długo wyczekiwanej przez mieszkańców regionu, obwodnicy Prudnika mówili również poseł Violetta Porowska, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak oraz wiceprezes Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej Jacek Bialik.

 


Galeria


  • Prudnik Blisko 12 milionów złotych otrzymali lokalni przedsiębiorcy z pow prudnickiego
  • Prudnik Blisko 12 milionów złotych otrzymali lokalni przedsiębiorcy z pow prudnickiego
  • Prudnik Blisko 12 milionów złotych otrzymali lokalni przedsiębiorcy z pow prudnickiego

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 363
data aktualizacji: 2020-06-19 14:02:13
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone