do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi TysiącleciaW Zdzieszowicach, przy pomniku ofiar Powodzi Tysiąclecia z 1997 r., odbyły się dziś uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia na Opolszczyźnie sprzed 20 lat.

Wieńce przepasane biało-czerwoną wstęgą. Żywe kwiaty przed główną płytą i flagi Polski powiewające na wietrze – tak dziś, 3 lipca wyglądał Pomnik Ofiar Powodzi z 1997 r. w Zdzieszowicach, pod którym władze rządowe, samorządowe, opolscy mundurowi czy wreszcie mieszkańcy regionu, oddali hołd 8 mieszkańcom województwa, których dwie dekady temu pochłonęła wielka woda. - Powódź zabrała wiele ludzkich istnień, na Opolszczyźnie zginęło 8 osób, w całym kraju 56 - mówił wojewoda Adrian Czubak, organizator uroczystości w Zdzieszowicach. - Ta tragedia przyniosła również ogromne straty, których nigdy nie uda się policzyć. To straty w ludzkich sercach, ludzkich umysłach. Setki tysięcy ludzkich tragedii, i tych prywatnych, i tych zawodowych. To nie do zliczenia straty materialne, infrastrukturalne, które odbiły się na dalszych losach społecznych i gospodarczych naszej ojczyzny – podkreślał.

Mieszkańcy regionu, którzy wzięli udział w obchodach, podkreślali że to właśnie ich sąsiedzi spieszyli z natychmiastową pomocą. Solidarnie, ramię w ramię nie czekali na pomoc, działali we własnym zakresie, by zminimalizować skalę szkód. Maciej Sonik, starostwa powiatu krapkowickiego przywołał postać jednej z ofiar powodzi, wówczas 24-letniego mieszkańca Krępnej, który starał się pomóc sąsiadom. Ostatecznie, to właśnie żywioł – wielka woda okazała się silniejsza. - Wtedy jako cywil, równolatek ofiary z Krępnej, wziąłem sprawy w swoje ręce, bo widziałem, że procedury i administracja nie są na to przygotowane. To był czas, kiedy mieszkańcy sami widzieli i wiedzieli jak pomagać obcym, jak nadrobić to, czego państwo nie było im w stanie zapewnić. Wszyscy wiedzieli, że najważniejsze jest ludzkie życie, ludzka pomoc – wspominał Sonik.

Sybila Zimerman, burmistrz Zdzieszowic wspominała, przebieg tragedii w gminie.
– Dziesiątki osób na ulicach, układających worki z piaskiem wzdłuż rzeki – mówiła. – Kilka dni po powodzi pojechałam do Krępnej, do jednej z domów który zalała wielka woda. Do dziś wspominam smutek w oczach rodziny, która go zamieszkiwała ale i determinację. Woda zalała aż po sufit cały parter domu. Ci ludzie jednak zakasali rękawy i szybko chcieli wrócić do normalnego życia – dodała.

Wśród zgromadzonych przy zdzieszowickim pomniku, nie zabrakło także przedstawicieli grup społecznych, które brały udział w akcji ratunkowej. Paweł Pośpiech, prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Oddział Terenowy nr 11 Opole, wspomniał że już od pierwszego dnia powodzi w regionie nie działały żadne systemy łączności. - Nasi koledzy samorządowcy udali się do urzędów gmin, miast i tam koordynowali informacją, pomocą. Zgłaszali się do nas także mieszkańcy województwa, którzy chcieli abyśmy pomogli im w ustaleniu czy ich rodziny w kolejnych miejscowościach są bezpieczne – mówił.

Witold Trojnar, z-ca Komendanta Wojewódzkiej PSP wspominał, że akcja ratunkowa zagrażała życiu strażaków. - Sprzęt, który wówczas posiadaliśmy nie był najlepszy,  dedykowany do takich sytuacji. Musieliśmy dysponować jednostkami z zewnątrz, tj. z tych regionów kraju, gdzie nie było powodzi. Posiłkowaliśmy się również pomocą z Niemiec, Ukrainy i Węgier – wspominał.

Podczas uroczystości, którego organizatorem i pomysłodawcą był wojewoda opolski Adrian Czubak, udział wzięli także mieszkańcy gminy Zdzieszowice. Wśród nich Jan Płonka, który dwadzieścia lat temu ufundował w tym miejscu pomnik. Ponadto, jak podkreślają włodarze miasta, Płonka mocną włączył się w pomoc na rzecz pomocy mieszkańcom regionu. Swoją motorówką wielokrotnie nadzorował sytuację regionie.

 


Galeria


  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia
  • Razem uczciliśmy pamięć Ofiar Powodzi Tysiąclecia

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1542
data aktualizacji: 2017-07-03 20:17:51
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone