do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Rekordowe wsparcie Rządu RP! Pierwsze umowy na obwodnice podpisaneHistoryczna chwila dla Opolszczyzny. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowy na projekt i budowę długo wyczekiwanej obwodnicy Olesna oraz Praszki.

Na te inwestycje mieszkańcy regionu czekali od kilkudziesięciu lat. O konieczności budowy obwodnicy Olesna oraz Praszki mówiono od dawna, jednakże na tym temat zamykano.

Dopiero dzięki zaangażowaniu Rządu Prawa i Sprawiedliwości inwestycje te będą zrealizowane.

20 maja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy z wykonawcami projektu i budowy obu obwodnic.

- To olbrzymie wsparcie Rządu RP i rekordowa suma na opolskie drogi – zauważa wojewoda opolski Adrian Czubak, który zaznacza iż budowa obwodnicy Olesna kosztować będzie 667 mln złotych, zaś obwodnica Praszki to ponad 170 mln.

Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury podczas uroczystości podkreślał, iż mapa inwestycji drogowych na Opolszczyźnie będzie się poszerzała. Przypomniał również, iż z budżetu państwa już wkrótce w regionie powstanie obwodnica Kędzierzyna-Koźla, Brzegu, Myśliny i Niemodlina.

Wykonawca inwestycji, Konsorcjum firm MIRBUD S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. zaprojektuje i wybuduje obwodnicę o długości 24,8 km. Planowany termin oddania do ruchu - listopad 2022 r.

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu m. Kolo­nia Ciarka w ramach tymczasowego połączenie z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 11 z wykorzystaniem skrzyżowania typu „rondo”, natomiast jej koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, dowiązując się do istniejącej DK 11 poprzez tymczasowy łącznik.

Realizowane „tymczasowe połączenia” wynikają z etapu przygotowania sąsiednich odcinków drogi ekspresowej tj. dla odcinka w kierunku Bytomia oraz dla odcinka w kierunku granicy z woj. wielkopolskim.

W przypadku obu tych odcinków opracowywane jest STEŚ, czyli Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe oceniające pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym różne warianty, mające na celu analizę możliwych propozycji przebiegu trasy i wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.

Projektowana obwodnica jest drogą klasy technicznej S , będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku o nośności 11,5 t/oś. Realizacja inwestycji planowana jest w formule projektuj buduj.

W ramach inwestycji powstaną 24 obiekty mostowe, węzeł „Olesno” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami oraz kolejne dwa ronda w ciągu przebiegu obwodnicy. Powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwo wielkopolskie, opolskie i śląskie. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 11 oraz w województwie opolskim.

Obwodnica Praszki już za 4 lata

Wykonawca inwestycji, MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. zaprojektuje i wybuduje obwodnicę o długości 12,8 km. Planowany termin oddania do ruchu - listopad 2022 r.

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany w śladzie istniejącej drogi krajowej DK42/45, a następnie ominie miasto Gorzów Śląski od strony zachodniej, natomiast miasto Praszkę od strony wschodniej i zakończy  połączeniem z DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale.

Projektowana obwodnica będzie drogą klasy technicznej GP, będzie to  droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu o nośności 11,5 t/oś. . Realizacja inwestycji planowana jest w formule projektuj buduj. 

W ramach inwestycji powstanie 10 obiektów mostowych oraz cztery ronda. Powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwo wielkopolskie, opolskie i śląskie. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 45 oraz w województwie opolskim.

Wojewoda opolski podkreśla, że nowe obwodnice podniosą poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców i kierowców. - Chodzi też o odetchnięcie od ciężkiego ruchu przy jednoczesnym napędzaniu gospodarki, dzięki ściąganiu poważnych inwestorów. Całość wpływa nie tylko na rozwój tych miejscowości, ale również całego regionu opolskiego. Trzymamy kciuki za wykonawcę oraz inwestora, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Mam nadzieję, że uda się uniknąć problemów i już za trzy lata wszyscy będziemy z tego bardzo zadowoleni – dodaje.

W uroczystości podpisania umów udział wzięli również włodarze obu gmin, tj. Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna oraz Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki. 


Galeria


  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane
  • Rekordowe wsparcie Rządu RP Pierwsze umowy na obwodnice podpisane

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 504
data aktualizacji: 2019-05-20 16:42:26
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone