do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Remont amfiteatru na Górze św. Anny rozpocznie się już w kwietniu br.!Nowa infrastruktura, iluminacja świetlna, remont pylonu mostowego i wiele innych – to zakres remontu Pomnika Historii na Górze św. Anny.

Projekt na 12,3 mln złotych został wpisany do Kontraktu Terytorialnego, co umożliwiło zdobycie 8,5 mln złotych dofinansowania.

Ale na tym jednak nie koniec. Zmiany obejmą również m.in. przebudowę dolnego kręgu amfiteatru wraz ze sceną, poprawienie wyglądu schodów oraz budowę malej architektury, jak i trójwymiarowego mini modelu pomnika.

Już w roku 2016 wiceprezes Rady Ministrów i minister rozwoju Mateusz Morawiecki i wiceprezes Rady Ministrów oraz minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, w lipcu 2016 r. poinformowali o przystąpieniu Rządu RP do wdrażania rozwiązań mających na celu wzmocnienie roli Kontraktu Terytorialnego w sektorze kultury poprzez m.in. ogłoszenie naboru mającego na celu zidentyfikowanie najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury.

Tego samego roku, wojewoda opolski odbył pierwsze spotkania z przedstawicielami powiatu strzeleckiego oraz gminy Leśnica, aby wspólnie porozmawiać nt. konieczności stworzenia katalogu potrzeb w zakresie koncepcji rewitalizacji Góry św.Anny.

Jednym z celów aktualizacji Kontraktu Terytorialnego (KT) było otwarcie na obszar kultury i wzmocnienie możliwości realizacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 projektów z tego obszaru. Komitet Monitorujący Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zatwierdził kryterium dające możliwość uzyskania 10 punktów za zgodność projektu z KT, co daje ok. 20% możliwych do zdobycia punktów w ramach wszystkich przyjętych kryteriów. Ujęcie projektu w KT było niezbędne i kluczowe, aby projekt miał szansę na otrzymanie dofinansowania.

Wojewoda opolski Adrian Czubak, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zwrócił jednak uwagę, iż jeszcze rok temu, los wpisania do kontraktu projektu  pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Pomnika Historii Góra Św. Anny”  nie był tak oczywisty.
- Natychmiast przystąpiliśmy do działań, żeby również Góra św. Anny, a w szczególności sprawy dotyczące kwestii powstańczych, pomnika i amfiteatru również znalazły się w kontrakcie, które jest niezbędne w celu przywrócenia tego miejsca do świetności albo zmodernizowania, aby był naszą wizytówką - mówi wojewoda opolski Adrian Czubak. 

Podczas dzisiejszej konferencji, zarówno starosta powiatu strzeleckiego Józef Swaczyna, jak i Waldemar Gaida, członek zarządu powiatu strzeleckiego, podkreślali, że choć o modernizacji pomnika i amfiteatru mówiono od dawna, dopiero teraz udało się pozyskać pieniądze na ten cel.

- Nasza koncepcja to przede wszystkim przebudowa i remont samego pomnika. On jest naruszony konstrukcyjnie, trzeba go wzmocnić, odnowić płyty. To jest związane z samą rampą, wzmocnieniem skarpy, wszystkimi badaniami, które już częściowo zostały wykonane o charakterze geologicznym i hydrologicznym - mówi Waldemar Gaida, członek zarządu powiatu strzeleckiego. 

Wkład własny inwestycji, który zabezpieczyła gmina Leśnica oraz Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich w wysokości 3,8 mln złotych. 

Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy zwrócił uwagę na dobra współpracę pomiędzy samorządami oraz na zaangażowanie w pomoc wojewody opolskiego Adriana Czubaka. – Bez wsparcia wojewody ten projekt byłby obarczony porażką– mówił.

- Za każdym razem, kiedy tylko była jakakolwiek możliwość rozmów w celu podnoszenia rangi tej inwestycji, jak jedna grupa pracowaliśmy na ten sukces - dodała Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Symboliczne wbicie łopaty ma nastąpić już w kwietniu tego roku, a koniec prac przewiduje się na koniec 2019 roku.

 


Galeria


  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br
  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br
  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br
  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br
  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br
  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br
  • Remont amfiteatru na Górze św Anny rozpocznie się już w kwietniu br

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 544
data aktualizacji: 2018-02-09 18:01:22
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone