do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Rośnie liczba miejsc opieki nad dziećmi Niemal 143 tysiące – tyle w Polsce jest miejsc opieki nad dziećmi do 3 roku życia. To o 60 tysięcy więcej niż w 2015 r.

Na Opolszczyźnie wynik ten plasuje się na wysokim poziomie. Według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej takich miejsc w naszym regionie jest 4435. Podobny wyniki kształtuje się w województwie lubuskim. Od ostatnich trzech lat wzrósł również wskaźnik użłobkowienia,
który w 2015 r. wynosił 11,3  procenta, a dziś już mowa o siedmioprocentowym wzroście.
W województwie opolskim wskaźnik ten wynosi już 25,3 procent. Wyprzedza nas wyłącznie województwo dolnośląskie z wynikiem 25,5 procent. To najlepsze dane w skali całego kraju.

- Prognozy na koniec 2018 r. wskazują że dane te jeszcze się zmienią i wzrosną o kolejne 3 procent, czyli dojdziemy do pułapu 28 procent – komentowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Zgodnie z najnowszymi danymi MRPiPS 16,6 procent dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia objętych jest opieką w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów. Jeżeli doliczyć do tego instytucję niań, to mowa o wzrośnie do niemal 18 procent.

W Polsce mamy niemal 2 tys. 900 żłobków dla niemal 110 tys. dzieci. Wzrosła również liczba klubów dziecięcych, których jest już 638.

Korzystne zmiany dla maluchów i rodziców

W opiece nad dziećmi do 3 roku życia niezbędne było wprowadzenie od 1 stycznia br., korekt w obowiązujących od lat przepisach. Dzięki zmianom w ustawie żłobkowej zwiększyła się aż trzykrotnie pula pieniędzy na realizację Programu Maluch+ 2018. Mowa o 450 mln złotych. Na tym jednak nie koniec. Zmiany nastąpiły także w liczbie godzin czasu przebywania dzieci w klubach dziecięcych. Dziś to do 10 godzin dziennie. Ponadto, zniesiono w żłobkach wymóg posiadania co najmniej dwóch sal przeznaczonych na pobyt dzieci.

Sporą rewolucję „przeszły” żłobkowe kuchnie. W placówkach tych, jak i klubach dziecięcych, wprowadzono normy żywieniowe oraz wdrożono obowiązek zapewnienia wyżywienia wszystkim dzieciom. W latach ubiegłych nie zawsze było to oczywistością, ponieważ zapewnienie wyżywienia spoczywało na barkach rodziców.  – Na tym nie koniec zmian, ponieważ opiekunowie i wolontariusze mają obowiązek odbywania cyklicznych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy – wyjaśniała Violetta Porowska.

Efektem Rządowego Programu Maluch + 2018 jest wyraźny wzrost nowych miejsc dla maluchów. Tylko do końca roku ma ich powstać łącznie 24,5 tys. Zaś 56 tys. miejsc już istniejących otrzyma dofinansowanie do działalności. Jak dodaje wicewojewoda opolski w liczbie tej zawarte jest 640 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki.

Maluch + na Opolszczyźnie

Na realizację tegorocznej edycji Programu Maluch + w województwie opolskim Rząd przeznaczył niemal 10 mln złotych. Dla gmin na moduł I, a więc utworzenie miejsc opieki i ich funkcjonowanie, to 3 590 tys. zł. Na moduł 2, czyli zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki utworzonych z udziałem Programu Maluch +, to prawie 938 tys. zł.

Na Opolszczyźnie w ramach uzyskanego dofinansowania utworzone zostaną 432 miejsca, zaś dofinansowanych zostanie 2005 miejsc. 659 miejsc opieki nad najmłodszymi powstanie do końca br.

MRPIPS zachęca do korzystania z narzędzia do wyszukiwania żłobków i klubów dziecięcych. Mapę żłobków i klubów dziecięcych, można znaleźć pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/mapa-zlobkow-i-klubow-dzieciecych

 


Galeria


  • Rośnie liczba miejsc opieki nad dziećmi
  • Rośnie liczba miejsc opieki nad dziećmi
  • Rośnie liczba miejsc opieki nad dziećmi
  • Rośnie liczba miejsc opieki nad dziećmi
  • Rośnie liczba miejsc opieki nad dziećmi

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 894
data aktualizacji: 2018-08-09 12:14:42
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone