do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony


Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu- Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary – przekonywali uczestniczy sobotnich uroczystości, nawiązujących do bolesnych kart historii, do ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich. – Dziś zadajemy sobie pytanie, gdzie była wartość człowieczeństwa, gdy dokonywano zbrodni na naszych Rodakach, na Polakach mieszkających na Wołyniu – mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski.

W 2017 r. , po raz pierwszy w historii, 11 lipca oficjalnie będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach. Taką decyzję podjął w roku ubiegłym Sejm RP. Był to rezultat wieloletnich starań rodzin Kresowian.

Choć obchody 74. Rocznicy Ludobójstwa na Kresach rozpoczną się za kilka tygodni, w minioną sobotę (3 czerwca) w Kędzierzynie-Koźlu, organizatorzy Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej, nawiązywali do tragicznych wydarzeń z przeszłości. - Na Ukrainie często mówi się o pojednaniu. Pojawia się pytanie, o jakie pojednanie chodzi, jeśli nieznani sprawcy niszczą tam legalnie postawione polskie pomniki. Dopuścili się nawet ataku na polski konsulat, a najnowsze zdarzenie to podpalenie polskiej szkoły. Sprawcy nie zostali złapani. Wskazuje się Rosjan, a my pytamy, czy w marszach ku czci Stepana Bandery też maszerują Rosjanie? – pyta Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu.

Senator RP Grzegorz Peczkis, odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – Kresów nie da się wyrugować z polskiej pamięci i wyobraźni dopóty, dopóki w szkołach i w domach dzieci i młodzież będą czytały Pana Tadeusza i Trylogię. To wskazuje jak głęboko ziemie te wrośnięte są  w naszą, najszerzej pojęto historię. W duchową konstytucję Polaków – czytamy w liście.

Adrian Czubak, wojewoda opolski w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że okrutna zbrodnia, ludobójstwo zniweczyło wszelkie wartości, wartość człowieka. – Gdzie się podziała miłość do człowieka, wyrozumiałość, szacunek i wartości chrześcijańskie? Gdzie te wartości były, kiedy mordowano naszych Rodaków? Kiedy po 123 latach Polska powróciła na mapę Europy, ta jedna wartość: patriotyzm, polskość, pozwoliły na odrodzenie się naszej Ojczyzny, zwłaszcza na Wschodzie – mówił.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową Orląt Lwowskich przy PG nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu   oraz oddaniem salwy honorowej. W kozielskim domu kultury odbyła się także konferencja naukowa.

 

 

Foto. KK24.pl


Galeria


  • Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu
  • Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu
  • Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu
  • Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu
  • Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu
  • Ruszyły XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 534
data aktualizacji: 2017-06-05 10:47:05Opolski Urząd Wojewódzki - dane kontaktowe

telefony
Inicjatywa Obywatel 22 250 01 31
Biuro Obsługi Klienta (77) 452 41 25
Oddział Paszportów (77) 441 15 40
Fax (77) 452 47 05
godziny pracy
Główny Gmach pn - pt 7.30 - 15.30
Kancelaria Ogólna pn - pt 7.00 – 15.30, pok. 57
Oddział Paszportów pn 7.45 - 16.30, wt - pt 7.45 - 15.00
Kasa Urzędu pn - pt 9.00 - 14.00

media społecznościowe:
informacje na bieżąco (newsletter):


Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2016 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone