do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Są dodatkowe pieniądze na opolską katedrę i budynek zabytkowe klasztoru w Jemielnicy!Kolejno 400 i 200 tysięcy złotych – tyle Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Opolszczyźnie na renowacje Katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, gdzie – dzięki wsparciu z Rządu RP, w niedługim czasie rozpocznie się konserwacja i renowacja filarów międzynawowych, a konkretniej nawy północnej. – Dziś Pan Premier Piotr Gliński podpisał decyzję o przyznaniu nowych środków na opolskie zabytki – informuje wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Do tej pory z rządowych pieniędzy na remont opolskiej katedry, zostało przeznaczone nieco ponad 3 mln 600 tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec, bo jak przekonuje wicewojewoda opolski, starania o pozyskanie kolejnych sum trwają. – I te pieniądze się stale pojawiają – zapewnia. Dodajmy, że w tym roku dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dzięki przekazanym środkom z funduszu kościelnego, w katedrze w tym roku trwa renowacja i konserwacja filarów nawy południowej.

Na pomoc ze strony Rządu RP może liczyć również budynek barokowy klasztoru Cystersów w Jemielnicy, gdzie 200 tysięcy złotych pochłonie remont dachu. – Charakterystyka renowacji szczególnie obiektów sakralnych, ma tę specyfikę że to nie jest wyścig.  To się czyni z pewnym pietyzmem, a więc powoli. Mam nadzieję, że te wszystkie pieniądze które są potrzebne katedrze w Opolu, w następnych latach też będą zdobywane. Wsparcie ministerstwa przyczyniły się do tego, że w renowacji i pracach przy katedrze, nie było zastoju – podkreśla wicewojewoda Porowska.


Galeria


  • Są dodatkowe pieniądze na opolską katedrę i budynek zabytkowe klasztoru w Jemielnicy
  • Są dodatkowe pieniądze na opolską katedrę i budynek zabytkowe klasztoru w Jemielnicy
  • Są dodatkowe pieniądze na opolską katedrę i budynek zabytkowe klasztoru w Jemielnicy

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 525
data aktualizacji: 2018-07-13 15:06:27
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone