do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Samorządy z promesami. Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchamiBlisko 6,7 mln złotych trafi w tym roku do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa opolskiego, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed w poniedziałek wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych. Dzięki temu tylko w tegorocznej edycji programu powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad maluchami w 817 żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych.

Program „Maluch+” w wachlarzu naszych prorodzinnych rozwiązań zajmuje szczególne miejsce. Dzięki niemu powstaje infrastruktura ważna dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Samorządy rozumieją potrzeby swoich mieszkańców, uruchamiają nowe placówki, dzięki czemu z każdym rokiem dostępność żłobków poprawia się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maluch+ 2020 w województwie opolskim

Maluch+ w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę w województwie opolskim. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:

  • blisko 6,7 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa opolskiego, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
  • w województwie powstanie dokładnie 411 nowych miejsc opieki nad maluchami;
  • powstanie 1 placówka w gminie, w której do tej pory nie działał żłobek czy klub samorządowy.

Zadowolenia z wyników konkursu nie kryje Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi wiceminister Szwed. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu żłobka czy klubu. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.

Promesy dla samorządów

Stanisław Szwed, podczas poniedziałkowej konferencji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie opolskim było to odpowiednio 113 placówek i ok. 4,9 tys. miejsc opieki.

Na Opolszczyźnie oferty na 2020 r. złożyło 6 gmin na utworzenie 170 miejsc w żłobkach i 23 gminy na dofinansowanie funkcjonowania 864 miejsc. – Wkrótce otwierać będziemy kolejne miejsca opieki dla dzieci do 3 roku życia – podsumowuje wojewoda opolski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

|


Galeria


  • Samorządy z promesami Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami
  • Samorządy z promesami Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami
  • Samorządy z promesami Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami
  • Samorządy z promesami Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami
  • Samorządy z promesami Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami
  • Samorządy z promesami Na Opolszczyźnie powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 524
data aktualizacji: 2020-02-03 16:48:28
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone