do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Stan Wojenny był jednym z najtrudniejszych i najbardziej krwawych okresów w kartach historii powojennej Polski



13 grudnia 1981 r. (noc z soboty na niedzielę) o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Kilka chwil później z anteny Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej Polacy dowiedzieli się, że – zdaniem ówczesnego rządu, Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego, koniecznym jest wprowadzenie w kraju stanu wojennego.Jak twierdzą obrońcy tej decyzji, została ona podjęta dla ratowania kraju przed ewentualną sowiecką inwazją, a także przed całkowitą zapaścią gospodarczą.

Już w pierwszym dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i 30 tys. funkcjonariuszy MSW. Na ulicach miast pojawiło się 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty i niemal 10 tysięcy samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. Ćwierć z tych sił skoncentrowano w Warszawie oraz jej okolicach.

Rozpoczęła się seria aresztowań działaczy opozycyjnych w całym kraju. Zatrzymań dokonywano pod kryptonimem „Jodła”, której celem było także wytypowanie osób uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa. – O 5 rano zadzwonili do drzwi, wylegitymowali się, że są z milicji. Nie wiedziałem, że jest stan wojenny. Poprosili, żebym udał się z nimi w celu złożenia wyjaśnień. Pomyślałem, że nie warto odmawiać, bo nie ukrywali, że są uzbrojeni – tak noc z 12 na 13 grudnia ’81 wspomina w reportażu radiowym Polskiego Radia ( link tutaj) Jarosław Maciej Goliszewski, fotoreporter stanu wojennego i Solidarności.

Około godziny 22.30 rozpoczęła się akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych. Do ponad 450 obiektów w Polsce  wkroczyły uzbrojone oddziały, sformowane z 700 funkcjonariuszy SB i MO, 3000 żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza oraz innych jednostek wojskowych MSW, a także 1200 żołnierzy oddelegowanych przez wojsko. Zaraz po północy zamilkły cywilne telefony, w tym także w ambasadach i konsulatach.

 MON powołało dziesiątki tysięcy rezerwistów, a MSW wydało rozporządzenie o nakazie zdeponowania broni i amunicji. Zmilitaryzowano wiele instytucji, w tym znaczną część ze strategicznego sektora gospodarki. Zakazano strajków, wszelkich zgromadzeń i działalności związkowej i społecznej. Sądy zaczęły działać w trybie doraźnym. Państwo Polskie było sparaliżowane.

Poza przejęciem krajowych mediów przez komunistów, wyłączono komunikację telefoniczną a nawet wprowadzono cenzurę korespondencji. Ograniczono również możliwość swobodnego przemieszczania się, wprowadzając godzinę milicyjną. Zarządzono również wstrzymanie wyjazdów zagranicznych do odwołania.

Generał Jaruzelski wprowadzenie stanu wojennego w kraju tłumaczył pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju i, co uznał za najważniejszy powód, groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Jednak 13 grudnia 1981, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich ani zwiększonej komunikacji radiowej w ramach Układu Warszawskiego – o godz. 4:20 rano Departament Stanu USA wydał komunikat w którym stwierdził, iż „nie zasygnalizowano żadnego ruchu wojsk radzieckich”.

 

foto. Wikipedia


Galeria


  • Stan Wojenny był jednym z najtrudniejszych i najbardziej krwawych okresów w kartach historii powojennej Polski





autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1086
data aktualizacji: 2016-12-13 11:07:37








Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole



2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone