do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

To ostatni krok w największej inwestycji energetycznejDobiega końca budowa nowych bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole. Dzięki takim inwestycjom, możliwe są nieprzerwane dostawy czystej energii dla gospodarstw domowych – zauważa wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Po udanej synchronizacji bloku nr 5 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE) w styczniu tego roku, druga nowa jednostka, czyli blok numer 6, została pomyślnie zsynchronizowana z siecią. W praktyce oznacza to rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej, zgodnie z zaostrzonymi wymogami środowiskowymi wynikającymi z Konkluzji BAT. - To olbrzymi wysiłek ekonomiczny, który ma służyć Polsce i polskim przedsiębiorcom – mówiła podczas uroczystości wicewojewoda opolski.

Jak informuje Polska Grupa Energetyczna na obecnym etapie realizacji inwestycji wszystkie urządzenia, algorytmy pracy układów, jak również instalacje bloku nr 6, poddawane są szczegółowemu sprawdzeniu i modyfikacjom w celu zachowania zapisanych w kontrakcie parametrów technicznych pracy jednostki, szczególnie w zakresie emisyjności i sprawności bloku. Głównym zadaniem procesu optymalizacji jest osiągnięcie znamionowej mocy bloku 900 MW. Po zakończeniu realizacji inwestycji dwóch bloków energetycznych, opolska elektrownia wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni na świecie.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, podczas uroczystości zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne to cel, który Prawo i Sprawiedliwość postawiło sobie po wygranej w wyborach parlamentarnych w 2015 r. - Dziś możemy z satysfakcją odnotować fakt, że przodujemy w tej dziedzinie wśród krajów Unii Europejskiej. Robimy wszystko, by zapewnić stabilne dostawy paliw i energii umożliwiające pokrycie wzrastającego zapotrzebowania. Traktujemy te działania jako priorytet nie tylko krajowej polityki energetycznej, ale i całej gospodarki – powiedział minister Tchórzewski. Podkreślił, że nowe budowane w Elektrowni Opole bloki o łącznej mocy 1800 MW w znacznym stopniu przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i do dalszego obniżania emisji w sektorze energetycznym.

W uroczystości udział wzięli m.in. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa, poseł do Parlamentu Europejskiego Sławomir Kłosowski.  

 

 

 

 

 

 

 


Galeria


  • To ostatni krok w największej inwestycji energetycznej
  • To ostatni krok w największej inwestycji energetycznej
  • To ostatni krok w największej inwestycji energetycznej
  • To ostatni krok w największej inwestycji energetycznej
  • To ostatni krok w największej inwestycji energetycznej
  • To ostatni krok w największej inwestycji energetycznej

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 590
data aktualizacji: 2019-05-15 15:17:39
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone