do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Uroczysta gala konkursu „Lady D.”Nazwa konkursu „Lady D.”  pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna. Wyróżnienie to kojarzone jest również ze zmarłą tragicznie księżną Walii Dianą, znaną z działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W trakcie uroczystej gali finałowej, nagrody laureatkom wręczył wicewojewoda opolski – Antoni Jastrzembski.

Konkurs „Lady D.” organizowany jest od 2002 roku przez  Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Parlamentarną Grupę Kobiet. Jego celem jest  uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego oraz promowanie ich postaw. W tym roku - za sprawą Poseł na Sejm Janiny Okrągły - odbył się po raz pierwszy na etapie wojewódzkim. Zgłoszono do niego 37 kobiet. Spośród nich 20-osobowa kapituła wytypowała zwyciężczynie poszczególnych kategorii, które zostaną zgłoszone do etapu ogólnopolskiego.

Konkurs objął 5 kategorii. W kategorii „Dobry Start” zwyciężyła Judyta Staniczek, która pomimo choroby realizuje cele, które stawia sobie każdy młody człowiek. By móc studiować na uczelni dostosowanej do potrzeb osób jeżdżących na wózku, zdecydowała się na wyjazd 200 km od domu i zamieszkanie w akademiku. Pani Judyta jest wolontariuszką „Szlachetnej Paczki”, redaktorką tekstów do „Gazety Studenckiej” oraz uczęszcza na zajęcia grupy wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Bierze udział w projekcie „wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”.

Laureatką kategorii „Kultura i sztuka” jest Maria Jabcoń - pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach, inicjatorka  oraz współtwórca strony internetowej placówki. Pomimo swojej niepełnosprawności z ogromnym zaangażowaniem oddaje się zajęciom związanym ze sztuką - śpiewa, maluje, bierze udział w występach teatralnych. Z radością wspiera wszystkich wokół, dzieląc się swoja wiedzą i doświadczeniem.

Pierwsze miejsce w kategorii „Życie społeczne” zajęła Bogusława Poremba. Od kilkunastu lat aktywnie angażuje się w działalność społeczną i kulturalna zarówno swojej miejscowości jak i gminy. W 2001 r. reaktywowała Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich, które organizuje różne wystawy, spotkania, imprezy i wyjazdy dla mieszkańców. Z inicjatywy Pani Bogusławy został założony Parafialny Zespół Caritas, który wydaje żywność najuboższym oraz pozyskuje odzież i środki finansowe. Członkini Ochotniczej Straży Pożarnej, zastępca prezesa Związku Emerytów i Rencistów, radna  Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Pozarządowych, radna Gminy Głogówek. Dba o osoby starsze, odwiedza je, robi zakupy, pomaga im w różnego rodzaju sprawach.

Pani Halina Koralewska zwyciężyła w kategorii „Życie zawodowe”. Nie posłuchała tych, którzy mówili: „nie dasz rady” - ukończyła  dwa kierunki studiów, dwa kierunki studiów podyplomowych , studium medyczne, studium terapii psychodynamicznej, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki oraz posługuje się pięcioma językami obcymi. Pani Halina pracuje jako masażysta- rehabilitant,  wykłada również na Uniwersytecie Opolskim. Jej praca zawodowa i praktykowany  od lat wolontariat nierozerwalnie związane są z osobami niepełnosprawnymi.  Bardzo często samodzielnie wyjeżdża , również do odległych i egzotycznych krajów, gdzie zmienia na lepsze życie niewidomych, upośledzonych i chorych.

Kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody Beacie Jaksy i Ewie Grzebycie w kategorii „Sport”.  Pani Beata uczęszcza do Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Wandy Chotomskiej w Głogówku. Nabywa w nim umiejętności do samodzielnego funkcjonowania, pełnienia różnych ról społecznych oraz aktywnego, dorosłego życia. Od 2006 r. reprezentuje placówkę oraz województwo opolskie na zawodach sportowych w ramach Olimpiad Specjalnych, zajmując najwyższe miejsca. Uprawia takie dyscypliny jak: piłka nożna, hokej halowy, lekkoatletyka.  Jest laureatką plebiscytu „Najlepszy z Najlepszych” organizowanego przez Urząd Wojewódzki w Opolu. Pani Ewa również jest podopieczną  Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Wandy Chotomskiej w Głogówku. Od 2007 r. reprezentuje placówkę oraz województwo opolskie na zawodach sportowych w ramach Olimpiad Specjalnych, zajmując najwyższe miejsca. Realizuje się w piłce nożnej, lekkoatletyce, tenisie stołowym.  Podobnie jak Pani Beata, jest laureatką plebiscytu „Najlepszy z Najlepszych” organizowanego przez Urząd Wojewódzki w Opolu. 


Galeria


  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D
  • Uroczysta gala konkursu Lady D

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 2637
data aktualizacji: 2014-03-24 15:07:37
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone