do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

W Opolu rozmawiano o przyszłości polityki społecznej oraz o migracji w województwiePolityka społeczna oraz migracja w województwie opolskim – to dwa główne tematy, nad którymi debatowano dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu regionalnych konsultacji, w ramach obchodów 100-lecia polskiej polityki społecznej „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”.

 

28 września br. odbyła się konferencja regionalna, w ramach obchodów 100-lecia polskiej polityki społecznej „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”, której tematem w części panelowej były zagadnienia związane z migracją w 100-lecie polityki społecznej. Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przy współudziale Wojewody Opolskiego.

Konferencja oraz poprzedzającą ją briefing prasowy, jest częścią obchodów 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przede wszystkim zaś była ona okazją do omówienia roli i znaczenia polityki społecznej, realizowanej w Polsce nieprzerwanie od momentu odzyskania niepodległości. Debacie towarzyszyła wystawa okolicznościowa pn. „Polityka społeczna w XX-leciu międzywojennym”.

W charakterze prelegentów i  uczestników dyskusji w części panelowej udział wzięli  specjaliści– naukowcy oraz praktycy, zarówno z kraju oraz województwa opolskiego.

- Czerpiąc z doświadczeń i historii wiemy, jakie problemy są największe m.in. w naszym województwie - mówiła wicewojewoda opolski Violetta Porowska, organizator spotkania. - Jesteśmy inspiratorami wielu zmian, światowych zmian, w tak subtelnym, delikatnym obszarze, jakim jest polityka społeczna. My dzisiaj potrafimy myśleć horyzontalnie. Wiemy, z jakimi problemami musimy się borykać. Dla województwa opolskiego takim najtrudniejszym problemem jest chyba właśnie migracja. I dzisiaj postanowiliśmy wziąć się "za bary" z tym tematem – dodała.
Na konferencji podejmowano też tematy związane ze współczesnymi problemami, jakie związane są ze zmieniającym się modelem społeczeństwa. 

Jak deklarowała Lidia Ułanowska, dyrektor departamentu polityki senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prognozy do roku 2030 wskazują, że przyrost osób w wieku 65-80+ będzie znaczny. - Trzeba rozwijać usługi, aktywizować i stawiać na profilaktykę zdrowotną, czyli utrzymywać osoby starsze jak najdłużej w samodzielności, a druga rzecz do młodych starszych, jak zatrzymać ich na rynku pracy, żeby nie szli na emeryturę, bo emerytura nie jest dzisiaj gwarantem stabilnego życia, tylko jednak wejście w taki świat, że miałem dochody, dochodów nie mam. Emerytury nie będą rosły tak szybko, jak potrzeby osób, które żyją po pójściu na emeryturę 20 i 25 lat – tłumaczyła.

Do tematu migracji na przestrzeni lat odniósł się m.in. dr hab. Julian Auleytner,  Rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. - Pierwsza regulacja ładu prawnego, to jest 23 listopada 1918 roku, dekret Piłsudskiego o czasie pracy. Polska z tym dekretem zajmuje drugie miejsce w rozwiązaniach czasu pracy w Europie, po Anglii. Dzisiaj nie pojawia się pytanie o czas pracy, a ten czas pracy wielu Polaków jest zbyt długi. Powinniśmy sobie zadać, ile w ogóle powinniśmy pracować – mówił w rozmowie z mediami.
W konferencji udział wzięli posłowie na Sejm RP Bartłomiej Stawiarski oraz Antoni Duda. W spotkaniu udział wzięli również:
Pani dr hab. Agata Zagórowska, profesora Uniwersytetu Opolskiego; prof. dr hab. Robert Rauziński –  przedstawiciel Instytutu Śląskiego w Opolu oraz prof. dr hab. Kazimierz Szczygielski – przedstawiciel Politechniki Opolskiej.

 

  

 

 

 

 

 


Galeria


  • W Opolu rozmawiano o przyszłości polityki społecznej oraz o migracji w województwie
  • W Opolu rozmawiano o przyszłości polityki społecznej oraz o migracji w województwie
  • W Opolu rozmawiano o przyszłości polityki społecznej oraz o migracji w województwie

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 865
data aktualizacji: 2018-09-28 16:02:39
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone