do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Wizyta Ambasadora RumuniiWicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski spotkał się z ambasadorem Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga. Tematem rozmów była współpraca pomiędzy Polską i Opolszczyzną a Rumunią, która chce wykorzystać polskie doświadczenia w pozyskiwaniu i efektywnym wykorzystywaniu funduszy unijnych.

W ocenie uczestników spotkania kolejnym polem do współdziałania mogą być także kwestie odnowy wsi i tworzenia modeli opieki nad seniorami. Ambasador podkreślił, że Rumunia, podobnie jak Polska ma świadomość narastającego kryzysu demograficznego, starzejącego się społeczeństwa i idących za tymi procesami negatywnych konsekwencji.

Ambasador Dranga zwrócił uwagę również na aspekt możliwej współpracy w obszarze administracji, w szczególności w kontekście wymiany doświadczeń z zakresu decentralizacji i tworzenia struktur władzy samorządowej na poziomie regionu.

Obecny kształt struktury rumuńskiej administracji jest podobny do polskiej sprzed 1999 r., stąd poszukiwane są rozwiązania ustrojowe, które z jednej strony pozwoliłyby zapewnić sprawność władzy publicznej, a z drugiej stworzyć równowagę kompetencyjną pomiędzy samorządem a administracją rządową. Polska wiedza w tym temacie, jak podkreślił ambasador, tak jak dorobek w dziedzinie wydatkowania środków UE, jest dla Rumunii niezwykle cenna.

Była to pierwsza wizyta ambasadora Rumunii na Opolszczyźnie. Zapowiedziano kolejne spotkanie, na którym nakreślone zostaną konkretne plany i kierunki współpracy. 


Galeria


  • Wizyta Ambasadora Rumunii
  • Wizyta Ambasadora Rumunii
  • Wizyta Ambasadora Rumunii

autor: Szopiński Jacek, ilość wyświetleń: 971
data aktualizacji: 2013-12-09 12:22:46
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone