do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Wojewoda konsultuje swoje plany w kwestii budowy zbiornika retencyjnegoMając na względzie tragiczne doświadczenia z powodzi  1997 r. i 2010 r. oraz analizując aktualny stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenie Opolszczyzny, wojewoda opolski podjął działania mające na celu udoskonalenie i wzmocnienie zabezpieczeń przed żywiołem w regionie.

Mowa nie tylko o wałach przeciwpowodziowych  budowanych  w ramach  zadań ochrony przeciwpowodziowej np. w Brzegu, zrealizowanych po blisko 20 latach niewystarczających starań, dzięki wsparciu obecnego Rządu RP, ale i o wizji budowy w powiecie krapkowickim zbiornika retencyjnego.
Po analizie stwierdzono, że taki zbiornik mógłby powstać wzdłuż rzeki Odry. Jego realizacja wzmocniłaby istniejące w regionie zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz mogłaby służyć retencji wody i alimentacji Odry w razie suszy.

Pierwsze spotkanie Wojewody Opolskiego z władzami samorządu terytorialnego z powiatu krapkowickiego  w sprawie ewentualnej budowy zbiornika Krapkowice odbyło się 5 czerwca br.
w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Po przedstawieniu  wstępnych założeń władze samorządowe poparły ideę budowy zbiornika.  Podsumowując spotkanie Wojewoda Opolski zwrócił się do uczestników o przedstawienie na kolejnym spotkaniu kwestii  wymagających rozwiązania.

3 lipca w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach wojewoda opolski wraz ze starostą krapkowickim spotkali się z przedstawicielami miast i gmin powiatu oraz  m.in. z RZGW Wrocław, GDDKiA Opole Zakładu Linii Kolejowych, w celu omówienia wizji budowy zbiornika na terenie powiatu.  Podczas dwugodzinnej dyskusji wysłuchano wszelkich sugestii włodarzy gmin oraz zaproszonych gości. Żadna ze stron nie neguje pomysłu budowy zbiornika na terenie powiatu krapkowickiego. Wojewoda Opolski zapowiedział, że od 4 lipca służby wojewody przystępują do analizy przedstawionych rozwiązań. Kolejne spotkanie odbędzie się już za kilka tygodni. Jeżeli wizja wojewody dojdzie do skutku, budowa zbiornika może rozpocząć się nie wcześniej niż za 4 do 5 lat.

 


Galeria


  • Wojewoda konsultuje swoje plany w kwestii budowy zbiornika retencyjnego
  • Wojewoda konsultuje swoje plany w kwestii budowy zbiornika retencyjnego

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 896
data aktualizacji: 2017-07-05 11:20:51
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2019 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone