do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Wojewoda opolski z wizytą u NiezłomnejPani Halina Naumik, żołnierz AK, która w latach 50.tych ubiegłego wieku – razem z rodziną, została deportowana na Syberię, wciąż walczy o prawdę historyczną. Wojewoda opolski odwiedził kombatantkę w jej domu.

Pani Halina Naumik, urodzona w 1927 r. w Soleniczkach na Litwie, do dziś wspomina walkę o niepodległą Polskę. Była żołnierzem Armii Krajowej, służyła w Puszczy Rudnickiej, uczestniczyła w Operacji "Ostra Brama", a w latach 50. została wywieziona z rodziną na Syberię, gdzie spędziła 6 lat. Z Syberii uciekała z maleńkimi dziećmi. Przez cały okres zsyłki walczyła o powrót do Polski. - Bo wszyscy żeśmy za Ojczyzną tęsknili - wspomina. O swojej drodze powrotnej do umiłowanej Ojczyzny, Pani Halina rozmawiała wczoraj z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, który złożył kombatantce wizytę w Kluczborku, w którym Pani Halina mieszka od ponad 50 lat. - Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas wielu refleksji. To czas, w którym dostrzegamy jak wiele na co dzień mamy, jakie mamy szczęście, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Dziś miałem ogromny zaszczyt poznać Panią Naumik oraz Jej syna - Pana Wiktora – podkreśla wojewoda opolski.

Pani Halina, pomimo iż skończyła już 92 lata, nadal krzewi polską kulturę i chętnie spotyka się z młodzieżą, aby przekazać kolejnym pokoleniom, prawdę historyczną. – Często odwiedzają mnie harcerze, którzy żywo interesują się historią naszego kraju – zauważa.


Galeria


  • Wojewoda opolski z wizytą u Niezłomnej
  • Wojewoda opolski z wizytą u Niezłomnej
  • Wojewoda opolski z wizytą u Niezłomnej

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 515
data aktualizacji: 2019-12-17 09:34:18
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone