do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony


Wojewoda: Śp. Ryszard Kowalczyk był BohateremWojewoda opolski odpowiada na list Zygmunta Bereszyńskiego, w którym autor pomawia śp. Ryszarda Kowalczyka, że był on tajnym agentem SB.

W miniony piątek opolskie media obiegła informacja o rzekomych kontaktach śp. Ryszarda Kowalczyka ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 80.tych XX wieku. Autorem listu do Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka jest Zbigniew Bereszyński. W korespondencji nadesłanej do Wojewody, Bereszyński nawołuję do usunięcia – z jednej ścian Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego -  tablicy pamiątkowej na cześć pamięci heroicznych działań braci Kowalczyków z 1971 r., do zmiany nazwy ulicy poświęconej braciom Kowalczykom oraz do zmiany nazwy sali urzędu (mowa o Sali im. Braci Kowalczyków – ta nazwa funkcjonuje od października 2016 r.- przyp. MK).

- Pan Bereszyński nie zapytał, co wiem, w tej sprawie, tylko zarzucił mi brak kompetencji, moralności i zdolności decyzji. W takim tonie nie pisał do mnie żaden z moich przełożonych – mówił w miniony poniedziałek wojewoda opolski Adrian Czubak. - Autor listu poinformował mnie, a poprzez media społeczeństwo o pewnych wydarzeniach związanych z życiem śp. Ryszarda Kowalczyk. Tymczasem jestem w posiadaniu decyzji Instytutu Pamięci Narodowej podpisanej przez jego prezesa dr Szarka, w której czytamy jasno o Ryszardzie Kowalczyku: "Zapisy ewidencyjne dotyczące Ryszard Kowalczyka zostały wytworzone bez udziału wnioskodawcy. W zasobach IPN nie odnaleziono dokumentów wytworzonych przez wnioskodawcę lub przy jego udziale w charakterze tajnego informatora. Brak też dokumentów potwierdzających, że Ryszard Kowalczyk był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa".

Wojewoda skomentował, że w jego opinii tworzenie nad jego grobem kampanii dezinformacyjnej bądź politycznej jest niegodziwe i niemoralne. - Jako wojewoda opolski oświadczam publicznie, że dopóki nim jestem, sprawa zmiany nazwy sali w Urzędzie Wojewódzkim jest bezprzedmiotowa. Podobnie jak bezprzedmiotowa jest sprawa zmiany nazwy ulicy Jerzego i Ryszarda Kowalczyków. Dopóki wojewoda nazywa się Adrian Czubak, ta nazwa zmieniona nie będzie – dodał.

 W konferencji prasowej udział wzięli również działacze opozycji antykomunistycznej Wiesław Ukleja (z którym wojewoda był w kontakcie na zasadach wideokonferencji)  oraz Bogusław Bardon.

Wiesław Ukleja, którego nazwisko pojawia się w liście Bereszyńskiego do wojewody, zwrócił uwagę, że sprawa „Seepa” była znana Bereszyńskiemu już w 1983 r. – Od opuszczenia murów więzienia przez Ryszarda Kowalczyka. On powiedział wtedy, że jest na pasku bezpieki. Groziło mu następne 12 lat więzienia i to, że zakończy życie w Barczewie czy w innym więzieniu peerelowskim. Ryszard Kowalczyk nie widział 10 lat rodziny. Akt podpisania współpracy jest czymś dyskusyjnym. Ale sam pan Bereszyński, który mieni się być naukowcem, każe rozdzielać, czy ktoś podpisał i współpracował, czy podpisał i nie współpracował. A to, co zrobił takiemu symbolowi jak pan Ryszard jest podłe. Zaniemówiłem. Dotarłem do dokumentu, który stanowi główny element ataku na Ryszarda Kowalczyka – mówił. - On powinien wywoływać uśmiech. Potwierdza to, co mówił sam Ryszard Kowalczyk, że go wzywają i rozmawia, ale on nikomu krzywdy nie robi. Ten dokument świadczy dobitnie, że on mówił bezpiece bzdury. Mówił cokolwiek, żeby w rzeczywistości nie powiedzieć nic – uważa Bogusław Bardon. - Bracia Kowalczykowie byli i będą bohaterami tej ziemi i nikt ich nie zmaże. Żaden list pana Bereszyńskiego. On zadał rodzinie braci Kowalczyków swoim kłamstwem, niepotrzebny, okrutny ból. Zaręczam państwu, że Ryszard Kowalczyk zachował się jak trzeba. W 1983 przyszedł do mnie i całą sprawę „Seepa” opowiedział. Na jednym ze spotkań był pan Bereszyński i wiedział, co to była operacja „Seep”. A teraz po latach tę sprawę z ubeckiego szamba wyciąga – dodał.

Podczas konferencji prasowej wojewoda zacytował również fragment publikacji… Zygmunta Bereszyńskiego, który dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Historii Polski. W artykule pn. „Akta SB nie kłamią, ale mogą wprowadzić w błąd. Z badań nad dokumentami dotyczącymi osobowych źródeł informacji SB Pamięć i Sprawiedliwość””, czytamy m.in. „Przy wszystkich swoich walorach informacyjnych materiały wytworzone przez SB czy UB muszą być jednak traktowane w sposób szczególnie rozważny, z dużą dozą ostrożności z uwagi na to, że ich wytwórcą były służby specjalne, konspirujące swoją działalność operacyjną także w obrębie własnych szeregów. Zapominanie o tym może skutkować nazbyt uproszczoną, a niekiedy błędną interpretacją zawartych w nich informacji. Dotyczy to w szczególności dokumentacji odnoszącej się do osobowych źródeł informacji SB. (…) Chodzi jedynie o to, aby nie utożsamiać samego aktu rejestracji z faktycznym nawiązaniem współpracy. Dla udokumentowania faktycznej, świadomej i tajnej współpracy niezbędne są dodatkowe materiały. Inna sprawa, że dokumentacja tworzona przez SB nie zawsze była prowadzona w sposób rzetelny”.


Galeria


  • Wojewoda Śp Ryszard Kowalczyk był Bohaterem
  • Wojewoda Śp Ryszard Kowalczyk był Bohaterem
  • Wojewoda Śp Ryszard Kowalczyk był Bohaterem

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 300
data aktualizacji: 2018-03-12 19:43:57Opolski Urząd Wojewódzki - dane kontaktowe

telefony
Inicjatywa Obywatel 22 250 01 31
Biuro Obsługi Klienta (77) 452 41 25
Oddział Paszportów (77) 441 15 40
Fax (77) 452 47 05
godziny pracy
Główny Gmach pn - pt 7.30 - 15.30
Kancelaria Ogólna pn - pt 7.00 – 15.30, pok. 57
Oddział Paszportów pn 7.45 - 16.30, wt - pt 7.45 - 15.00
Kasa Urzędu pn - pt 9.00 - 14.00

media społecznościowe:
informacje na bieżąco (newsletter):


Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2016 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone