do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

WRDS: Rządowe wsparcie dla przedsiębiorców jednym z tematów posiedzenia- Bezpieczeństwo ludzi nie ma żadnych barw. Tu nie ma miejsca na różnice poglądowe, przynależność polityczną. Liczy się drugi człowiek – podkreślał wojewoda opolski na XXVI posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, podczas której omawiane były efekty funkcjonujących w regionie instrumentów pomocowych m.in. dla przedsiębiorców. Wśród nich Rządowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej.

312 mld złotych to suma, jaką w ramach Tarczy Antykryzysowej Rząd RP przeznaczył na ochronę polskiej gospodarki. Uszczegóławiając ponad 212 mld złotych skierowano na ochronę miejsc pracy i gospodarki, 100 mld zł to dodatkowe wsparcie w ramach Tarczy Finansowej. – Tę ogólną sumę przeznaczono dla pięciu obszarów: pracownicy, firmy, zdrowie, instytucje finansowe, inwestycje – wyjaśniał wojewoda Adrian Czubak.

Pakiet rozwiązań dla firm przygotowanych przez Rząd RP, uchronił miejsca pracy na Opolszczyźnie. To przełożyło się na aktualną stopę bezrobocia w regionie. Wojewoda opolski przedstawił dane, z których wynika, iż na koniec kwietnia br. stopa bezrobocia w regionie wynosiła 6,5 %, podczas gdy w 2018 r. - który był przełomowym rokiem dla gospodarki krajowej, wskaźnik ten był  wyższy i wynosił na koniec kwietnia 6,7 %.  Dane te obrazują jak dobrze poradzili sobie z kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa, opolscy przedsiębiorcy.

Wojewoda przekazał członkom WRDS najnowsze dane dotyczące realizacji Rządowego wsparcia dla mikro i makroprzedsiębiorców. – Wczoraj spotkałem się z przedstawicielami firm z pow. oleskiego, które skorzystały z Tarczy Antykryzysowej. Wszyscy oni zapewniali, że dzięki Tarczy nie byli zmuszeni do redukcji etatów czy zamknięciu działalności. W samym tylko powiecie oleskim w ramach Tarczy Antykryzysowej Rząd przeznaczył 11 mln złotych – podkreślał.

Wojewoda podkreślił także wzorową pracę OOW NFZ oraz WSSE w Opolu. – W kartkach historii nie brak miejsca dla anonimowych bohaterów. Pragnę serdecznie podziękować dyrekcji opolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu oraz wszystkich pracownikom tych instytucji orz pozostałych służb za zaangażowanie w przeciwdziałaniu epidemii w regionie – dodał. Wojewoda podziękował również marszałkowi Andrzejowi Bule za współpracę w minionych tygodniach.

W posiedzeniu WRDS – na zaproszenie wojewody, udział wzięła także dyrekcja opolskiego NFZ oraz ZUS Opole. Beata Cyganiuk, z –ca dyrektora OOW NFZ przedstawiła działania Funduszu w minionych tygodniach oraz kwoty, jakie przeznaczano na walkę z Covid-19. – W marcu zapłaciliśmy 4,2 mln złotych. W kwietniu już 10 mln, a następnie 16 mln złotych. To sumy, które przeznaczaliśmy naszym świadczeniodawcom na walkę z koronawirusem – komentowała. Beata Dyko, dyrektor opolskiego ZUS podsumowała działania Zakładu na rzecz przedsiębiorców.

Podczas posiedzenia WRDS wojewoda poruszył jeszcze jeden, ważki temat. – Ostatnie miesiące były czasem wytężonej pracy dla nas wszystkich. Służba na rzecz obywateli przez 24 godziny na dobę, każdego dnia. Tym bardziej przykrym jest, iż przedstawiciele niektórych opcji politycznych czy branż, ochoczo wytykali służbom pracującym na rzecz ochrony zdrowia czy diagnostyki medycznej, iż np. jakiś pacjent musiał czekać na wyniki badań nieco dłużej, niż przewidywano o – przykładowo – 3 godziny. Niestety to pokazuje ignorancję co niektórych i niewiedzę na temat zarządzania kryzysem – podsumował wojewoda, który zaznaczył także, iż jest gotów aby na kolejnym posiedzeniu WRDS przedstawić szczegółowe efekty działań Rządu RP na rzecz walki z Covid-19.


Galeria


  • WRDS Rządowe wsparcie dla przedsiębiorców jednym z tematów posiedzenia
  • WRDS Rządowe wsparcie dla przedsiębiorców jednym z tematów posiedzenia

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 868
data aktualizacji: 2020-06-03 16:31:45
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone