do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Od 20 stycznia 2020 r. w Oddziale Paszportów funkcjonuje System Kolejkowy - zobacz więcej

Wystąpienie wojewody opolskiego w 223. rocznicę Konstytucji 3 MajaKonstytucja 3 maja, okoliczności jej uchwalenia a następnie obalenia, to szczególna lekcja historii. W równym stopniu ukazująca narodowe cnoty jak i wady.

Akt oświeconego ducha ówczesnych elit splótł się z hańbą konfederacji targowickiej. Reforma Rzeczypospolitej została zniweczona,  rozbiory wymazały Polskę z mapy świata. Niemniej ziarno zostało rzucone i kolejne pokolenia Polaków, tęskniąc za niepodległością, miały z czego czerpać nadzieję.

Narodowe święto 3 maja, nasza tu obecność, wynika z tego dziedzictwa – marzenia o Polsce wolnej, nowoczesnej, silnej cywilizacyjnymi możliwościami. Marzenia, które 25 lat temu spełniło się po raz wtóry, także dlatego, że gen wolności był w nas - majową jutrzenką na trwale wszczepiony Polakom dwa wieki wcześniej.

Dziś jesteśmy wolni i jednocześnie  silni dorobkiem dobrze wykorzystanej dziejowej szansy. Fakty o przemianie Polski - przemianie, która się dokonała na naszych oczach, z naszym udziałem, dzięki nam i dla nas - świadczą same za siebie.

Niektórzy tego nie widzą, nie przyjmują do wiadomości. Niedostatki Polski - kraju na dorobku i w permanentnej budowie, traktują jako klęskę i spisek rządzących, a nie jak obywatelskie wyzwanie - również dla nich samych. Kwestionując wszystko niosą w sobie skazę targowicy.

Może to dobrze że są, bo uświadamiają nam, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dziejowe szanse to tylko okienko na jakiś czas otwarte, a wysiłek, aby nie był daremny, trzeba ponieść we właściwym momencie, nie odkładając trudnych spraw na jutro.

Jednak, nie zapominając o lekcji Konstytucji 3 maja, o współczesnych wyzwaniach, nie przymykając oczu na to, co w Ojczyźnie zmiany wymaga, uzyskaliśmy prawo do satysfakcji
i radości - z naszego 25-lecia wolności, naszych 10 lat w Unii Europejskiej.

Tej radości, tej dumy, nie musimy, nie powinniśmy, nie możemy odkładać na jutro. Jest w niej siła budowy naszej współczesnej tożsamości – obywatelskiego, odpowiedzialnego społeczeństwa, w kraju, który na wielu polach ma wyniki lepsze niż inni.

Czerpmy z tego, bądźmy razem. Fakty mówią, że Polska naszych marzeń tworzy się teraz. Nasza przyszłość jest w tym co łączy. Zawsze możliwa przegrana -  uczy tego historia - jest
w tym, co dzieli.

 

Ryszard Wilczyński

wojewoda opolski


Galeria


  • Wystąpienie wojewody opolskiego w 223 rocznicę Konstytucji 3 Maja

autor: Szopiński Jacek, ilość wyświetleń: 1415
data aktualizacji: 2014-05-03 19:30:17
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone