do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony

Zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy NiemodlinaObwodnica Niemodlina to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych na terenie województwa opolskiego. 17 lipca 2019 roku Adrian Czubak, wojewoda opolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej obejmującej budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 46. Droga ma być gotowa do końca 2021 r.

Na tę inwestycję mieszkańcy Niemodlina czekali od wielu lat. W 2009 r. w mieszkańcy tego miasta utworzyli nawet komitet, który domagał się szybkiej budowy obwodnicy.

Dzięki decyzji Rządu Prawa i Sprawiedliwości, jeszcze w 2017 r. Rada Ministrów przyjęła wówczas przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Zmieniony dokument dokonał priorytetyzacji drogowych zadań inwestycyjnych z uwzględnieniem nowego limitu dostępnego na inwestycje realizowane na sieci dróg krajowych. Lista kluczowych projektów została uzupełniona o zadania stanowiące dopełnienie ciągów drogowych, co umożliwi realizację na terenie województwa opolskiego obwodnic: Niemodlina, Kędzierzyna-Koźla, Olesna, Myśliny oraz Praszki. Na ten cel przeznaczono 1,5 miliarda złotych.

Wczoraj, tj .17 lipca wojewoda opolski Adrian Czubak wydał decyzję o udzieleniu Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej dla obwodnicy Niemodlina. Decyzja ta uprawnia inwestora - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad - do rozpoczęcia robót budowlanych jednej z kluczowych inwestycji drogowych na terenie naszego województwa.

Nowa droga będzie miała 11,5 km i zgodnie z założeniami, ma być gotowa do końca 2021 r. Ominie Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Jej trasa rozpocznie się przed Brzęczkowicami i dołączy się do obecnego przebiegu DK46 w okolicach Sosnówki, tuż przed autostradą A4 i węzłem Prądy. – To początek końca problemów Niemodlina. Pamiętamy te wszystkie niedowierzania jeszcze w roku 2016 i głosy, że ta inwestycja nie dojdzie do skutku. Podkreślałem wówczas jednak, że wszystko zacznie się w roku 2020, gdzie Opolszczyzna stanie się jednym, wielkim placem budowy obwodnic. Proces wymaga czasu – podkreślał na wczorajszej konferencji prasowej wojewoda opolski. Roboty ziemne rozpoczną się już w sierpniu.

W uroczystym spotkaniu podczas, którego wojewoda opolski Adrian Czubak przekazał na ręce p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału
 w Opolu Lidii Markowskiej ZRID uczestniczyli: wicewojewoda opolski Violetta Porowska, dyrektor Biura Wojewody Mariusz Nieckarz, dyrektor Wydziału Infrastruktury
 i Nieruchomości Małgorzata Kałuża-Swoboda, z-ca dyrektora Wydziału Infrastruktury
 i Nieruchomości Małgorzata Zagaja, Agata Zolowska - inspektor wojewódzki w Oddziale Administracji Architektoniczno - Budowlanej i Urbanistyki OUW,
Zbigniew Sobala – kierownik Projektu Obwodnicy Niemodlina GDDKiA O/Opole oraz przedstawiciele wykonawcy Mota
-Engil Central Europe S.A. i Himmel i Papesch.

 

 

 

 

 

 


Galeria


  • Zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina
  • Zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina
  • Zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina
  • Zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 899
data aktualizacji: 2019-07-18 10:25:45
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2020 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone